10 fascinujúcich mäsožravých rastlín

  1. Sarracenia

Sarracenia je rod mäsožravých rastlín pochádzajúci z východného pobrežia, Texasu a juhovýchodnej časti Kanady. Najviac druhov sa našlo v juhovýchodných štátoch. Je to taktiež prvá rastlina s prepadovou pascou, na ktorú sa pozrieme.

Listy rastliny sa vyvinuli do lievika s kapucňovitou štruktúrou. Rastú cez otvor, aby zabránili dažďovej vode pred zriedením triediacich štiav. Hmyz priťahujú farbou, vôňou a vylučovaním nektáru. Nektár obsahuje omamné látky a to spôsobí, že hmyz padá dovnútra, kde je následne trávený proteázami a enzýmami.

  1. Nepenthes

Nepenthes, tropický krčiažnik, tiež známy pod názvom opičí pohár, je rod mäsožravých rastlín s prepadovou pascou. Poznáme približne 130 druhov, ktoré sú rozšírené a dajú sa nájsť v Číne, Malajzii, Indonézii, Seychelách, Austrálii a Indii. Prezývku opičí pohár dostali kvôli opiciam, ktoré z nich pili dažďovú vodu.

Väčšina druhov Nepenthes sú vysoké popínavé rastliny vysoké 10 až 15 metrov, s plytkým koreňovým systémom. Od stopky je vidieť vyrastajúce lístie s úponkami často používanými na lezenie. Na konci úponkov, sa najprv vytvorí džbánik ako malá hľuza, ktorá sa rozširuje a vytvára pohár. Pasca obsahuje sirupovitú tekutinu a je používaná na utopenie a následné strávenie hmyzu. Väčšina týchto rastlín sú malé a majú tendenciu chytať iba hmyz, ale niektoré väčšie druhy, ako napríklad Nepenthes Rafflesiana a Nepenthes Rajah dokážu chytiť aj malé cicavce, ako sú potkany.

  1. Genlisea

Genlisea, tiež známa ako korkovitá rastlina, má 21 druhov a všeobecne rastie vo vlhkom prostredí. Je rozšírená v Afrike, strednej a Južnej Amerike.

Genlisea sú malé rastliny so žltými kvetmi, ktoré slúžia ako pasce. Je ľahké do nich vstúpiť, no nemožné opustiť. Tieto rastliny majú dva odlišné typy listov - fotosyntetické nad zemou a špecializované listy pod zemou, ktoré lákajú a následne trávia organizmy ako sú prvoky. Tieto podzemné listy tiež plnia úlohu koreňov. Tvoria ich duté trubice pod zemou v tvare korku. Pomocou toku vody sa malé mikróby dostanú do dutých trubíc, odkiaľ už nedokážu vyjsť. V určitej časti trubíc sú tieto mikróby trávené a absorbované.

  1. Darlingtonia Californica

Darlingtonia Californica, tiež nazývaná Cobra Lilly, je jediným členom rodu Darlingtonia a pochádza zo severnej Kalifornie a Oregonu. Rastú v močiaroch so studenou tečúcou vodou. Kvôli týmto netradičným podmienkam je ťažké túto rastlinu nájsť.

Listy sú cibuľkovité a tvoria prázdnu dutinu s otvorom naspodku napuchnutej, balónovitej štruktúry a dvoch špicatých listov visiacich na koncoch ako tesáky. Na rozdiel od väčšiny krčiažnikov, Cobra Lilly nevyužíva prepadovú pascu, ale pascu, z ktorej hmyz nevie vyjsť von. Keď je hmyz už dnu, rastlina ho zmätie svetlom. Rastlinu zvnútra pokrývajú tisícky malých chĺpkov, ktoré smerujú až ku tráviacemu ústrojenstvu.

  1. Utricularia

Utricularia, alebo tiež známa ako Bublinatka, je rod mäsožravých rastlín pozostávajúci z približne 220 druhov. Vyskytujú sa v sladkej vode a vlhkej pôde. Nájdeme ich takmer na každom kontinente.

Sú to jediné mäsožravé rastliny, ktoré využívajú mechúrikovitú pascu. Väčšina druhov ma veľmi malú pascu, do ktorej môžu chytiť len malú korisť ako sú prvoky. Pasce môžu byť 2 až 12 milimetrov veľké, a dokážu chytiť vodné blchy a dokonca aj malé žubrienky.

Pasca má malé chĺpky, ktoré slúžia ako spúšťací mechanizmu otvorenia a  nasatia hmyzu s okolitou vodou a následného zatvorenia. Toto všetko sa udeje v priebehu desaťtisíciny sekundy.

  1. Pinguicula

Pinguicula je skupina mäsožravých rastlín, ktoré používajú lepkavé listy na nalákanie, zachytenie a následné strávenie hmyzu. Existuje asi 80 druhov Pinguicali, ktoré možno nájsť v celej Severnej a Južnej Amerike, Európe a Ázii.

Listy sú dužinaté, zelenej alebo ružovkastej farby. Boli nájdené 2 špeciálne typy buniek, nachádzajúce sa na hornej strane listov. Jedny sú známe ako stopkaté žľazy a pozostávajú zo sekréčnych buniek na povrchu a jednej bunky na stvole. Tieto bunky produkujú hlienovitý sekrét, ktorý formuje viditeľné kvapky po povrchu listov a funguje ako lep na muchy. Ostatné bunky sú nazývané sediace žľazy. Ležia na povrchu listu a produkujú enzýmy ako amylázy, esterázy a proteázy, ktoré napomáhajú tráveniu.

  1. Drosera

Drosera, bežne známa ako rosička, patrí do jedného z najväčších rodov mäsožravých rastlín. Má najmenej 194 druhov, ktoré možno nájsť na každom kontinente okrem Antarktídy. Rosičky v závislosti od druhu môžu byť 1 až 100 centimetrov vysoké a môžu sa dožiť až 50 rokov.

Rosičky sú charakteristické svojimi pohyblivými chápadlami, ktoré sú pokryté lepkavou tekutinou. Keď hmyz pristane na lepkavej časti, rastlina je schopná použiť ostatné chápadlá aby hmyz ešte viac uväznila. Po uväznení sediace žľazy trávia a absorbujú živiny, ktoré môžu byť použité na podporu rastu.

  1. Byblis

Bydlis, alebo dúhovka, je malý rod mäsožravých rastlín pôvodom z Austrálie. Názov dúhovka získala kvôli atraktívnemu vzhľadu listov na slnku. Aj napriek tomu, že tieto rastliny vyzerajú podobne ako Drosera a Drosophllum, nie sú príbuzné.

Listy majú kruhový prierez a majú tendenciu byť veľmi podlhovasté a na konci zúžené. Povrch listov je celý pokrytý chĺpkami, ktoré vypúšťajú kvapalinu. Stávajú sa pascou pre malý hmyz.

  1. Aldrovandka pľuzgierkatá

Aldrovandka pľuzgierkatá alebo inak aldrovanda mechúrikatá, je mäsožravá, vodná rastlina, ktorá nemá korene. Živí sa malými vodnými stavovcami pomocou zachytávacieho mechanizmu.

Táto rastlina sa skladá z voľne plávajúcich stoniek dĺžky 6-11cm. 2-3 mm veľké, pascovité listy rastú na 5-9 prasleniach, v tesnom slede pozdĺž stonky rastliny. Pasce sú pripojené k stopke a obsahujú vzduch. Aldrovandka pľuzgierkatá je rýchlorastúca rastlina. Môže vyrásť 4 až 9 milimetrov za deň.

Pasce sa skladajú z dvoch lalokov, ktoré sa zložia dohromady. Otvory pasce sú pokryté jemnou vrstvou spúšťacích chĺpkov, ktoré spôsobia zatvorenie koristi, keď sa veľmi priblíži. Pasca sa zatvorí za 10 milisekúnd.

  1. Mucholapka podivná

Mucholapka podivná je pravdepodobne najviac známa mäsožravá rastlina, ktorá sa živí prevažne hmyzom a pavúkovcami.

Mucholapka je malá rastlina, ktorá má 4-7 listov rastúcich z krátkej podzemnej stonky. Čepeľ rastliny je rozdelená do dvoch častí: plochá, dlhá, srdcovitá, fotosyntézy schopná stopka a pár koncových lalôčikov, zavesených na stredný vrúbok listu, ktoré tvoria pascu, čo je v skutočnosti pravý list.

Tieto laloky vykazujú rýchly pohyb rastlín zacvaknutím, keď sú stimulované zvláštne zmyslové vlásky. Rastlina je tak zdokonalená, že rozpozná rozdiel medzi živým a neživým stimulom. Lalôčiky sa zaklapnú asi za 0,1 sekundy. Sú lemované tuhými tŕňami pripomínajúcimi výčnelky alebo riasy, ktoré zapadnú dohromady a bránia veľkej koristi pred únikom. Akonáhle korisť nemôže uniknúť, pretože sú vnútorné plochy lalokov neustále stimulované, okraje lalokov rastú, alebo sa spoja, čím utesnenia pascu a vytvoria uzavretý "žalúdok", v ktorom sa trávenie a absorpcia môže uskutočniť.

Zdroj: Listverse.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *