Čo by sa stalo, ak by našu Slnečnú sústavu navštívila čierna diera?

21. júna 2015

(Nápoveda: neskončilo by sa to pre nás veľmi dobre…)

Aká je pravdepodobnosť, že čierna diera vstúpi do našej Slnečnej sústavy? No, budeme si musieť zadefinovať pravdepodobnosť. Je viac pravdepodobné, že Zem bude pohltená čiernou dierou ako výhra v lotérií desať krát po sebe, no menej pravdepodobné ako zasiahnutie blesku. Pravdepodobnosť sa pohybuje okolo jedna ku biliónu.

Poznáme 2 typy dominujúcich čiernych dier. Prvé supermasívne čierne diery nachádzajúce sa v strede veľkých galaxií. Tieto pre nás nepredstavujú žiadnu hrozbu, kým sa naša galaxia nezrazí s inou ako napríklad Galaxia Andromeda.

Ďalším typom je hviezdna čierna diera, ktorá vznika pri explózií veľkej hviezdy. Údajne Najbližšou čiernou dierou je Cygnus X-1, ktorá je vzdialená približne 6000 svetelných rokov a jej priemer dosahuje 44 kilometrov. Ak by takáto čierna diera ako Cygnus X-1 bola od nás vzdialená len jeden svetelný rok, spôsobila by chaos a veľke výchylky obežných dráh. Ak by táto čierna diera prešla priamo cez Slnečnú sústavu, následky by boli omnoho horšie.

Vo vzdialenosti 100 000 krát väčšej, ako medzi Slnkom a Zemou, by  čierna diera prešla cez Oortov mrak. To by spôsobilo, že množstvo komét by zasiahlo Zem a ďalšie planéty.

orbit_pic_01

Tak ako by si razila čierna diera cestu do našej Slnečnej sústavy, bola by pre nás neviditeľná. Všimli by sme si ju až potom, ak by sa okolo nej začal tvoriť Akréčny disk – oblasť prehriateho prachu a plynu.

Takto by bola desivá sila čiernej diery viditeľná pre nás na Zemi:

750px-Accretion_disk

Napriek tomu, že čierne diery su niekoľko tisíc krát menšie ako planéty, ich sila je však niekoľkotisíckrát väčšia. Každá planéta, ktorá by jej bránila v ceste, by bola teda pohltená. Výnimkou by nebola ani taká veľká planéta ako je Jupiter.

V čase, kedy by čierna diera dosiahla pás asteroidov medzi Marsom a Jupiterom, začalo by to pre nás vyzerať biedne. Intenzívna gravitácia, by spôsobila devastačné zemetrasenia a výbuchy sopiek, ktoré planéta ešte nezažila. Pri vstupe čiernej diery do našej obežnej dráhy, by bola naša planéta odsúdená k zániku. Ostala by z nej tak len neobývateľná tlejúca skala.

Finálny boj, medzi čiernou dierou a Slnkom, by bol bohužiaľ jednostranný. Slnko by malo šancu ostať v nejakej forme a tvare len v prípade, že by bola čierna diela veľmi malá. Naneštastie viac pravdepodobný scénar je podobný osudu ostatných planét. Slnko by bolo rozrthané na kusy a jeho horúci prach s plynom, by krúžil okolo čiernej diery.

Naštastie, celá táto situácia je veľmi nepravdepodobná. No ak by sa Vám podarilo vyhrať lotériu desať krát po sebe, prosím napíšte nám, aby sme mohli začať panikáriť!

Zdroj: Spaceanswers.com

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *