Aká je normálna tepová frekvencia?

24. júna 2015

Tepová frekvencia, tiež známa ako pulz, udáva počet úderov srdca za minútu.
Normálna tepová frekvencia je rôzna u každého človeka a závisí od veku, veľkosti tela, srdcových ťažkostí, či osoba sedí alebo je v pohybe, od užívania liekov, teploty vzduchu, ba dokonca aj emócie na ňu môžu mať vplyv. Napríklad, ak sme vzrušení alebo máme strach, môže sa srdcová frekvencia zvýšiť. Ale čo je najdôležitejšie, čím viac sme fit, tým sa srdcová frekvencia znižuje, pretože srdcové svaly pracujú efektívnejšie.

timthumb

Vaše srdce je sval a rovnako ako posilňovanie iných svalov vykonávaním rôznych aktivít, môžete to isté urobiť so svojím srdcom.

Vedomosti o vašej srdcovej frekvencii vám pomôžu sledovať vašu kondíciu, čo vám môže pomôcť spozorovať vznikajúce zdravotné problémy, ak sa vyskytujú aj ďalšie príznaky.

Ak ste športovec a cvičíte, alebo ak máte príznaky, ako sú závraty, potom je poznanie vašej tepovej frekvencie dôležité. Ale vo všeobecnosti platí, že až na ľudí s problémami, nie je veľmi dôležité vždy vedieť, aká je vaša tepová frekvencia.


Ako merať tepovú frekvenciu

Najjednoduchšie miesta pre meranie tepovej frekvencie sú na zápästí alebo strane krku. Pre presné odčítanie dajte dva prsty na jednu z týchto oblastí, a spočítajte počet tepov za 60 sekúnd. Môžete to tiež urobiť po dobu 20 sekúnd a vynásobiť tromi, čo môže byť jednoduchšie. Meranie palcom môže byť mätúce, pretože niekedy si môžete cítiť aj pulz v palci.


Pokojová srdcová frekvencia

Vaša pokojová srdcová frekvencia je váš pulz, ktorý máte keď pokojne sedíte alebo ležíte. Najlepší čas pre meranie vaše pokojovej srdcovej frekvencie je ráno, než sa dostanete z postele (podľa Americkej srdcovej asociácie – AHA).

Pre dospelých nad 18 rokov, sa normálna pokojová srdcová frekvencia pohybuje medzi 60 a 100 tepov za minútu, v závislosti na fyzickom stave osoby a jej veku.

Pre deti vo veku 6-15 rokov, sa normálna pokojová srdcová frekvencia pohybuje medzi 70 a 100 tepov za minútu.

Ale je tepová frekvencia nižšia ako 60, nemusí to nutne znamenať, že máte zdravotný problém. Aktívni ľudia často mávajú nižšiu tepovú frekvenciu, pretože ich srdcové svaly nemusí pracovať tak usilovne, aby udržali stabilný rytmus. Športovci a ľudia, ktorí sú v dobrej kondícii, môžu mať počas odpočinku len 40 tepov za minútu.

Pokojová srdcová frekvencia nižšia ako 60 môže byť tiež dôsledkom užívania niektorých liekov.

Množstvo liekov, ktoré ľudia užívajú, predovšetkým lieky na krvný tlak, ako sú betablokátory, znižujú srdcovú frekvenciu,“ hovorí.

Ak je v spojení s rôznymi príznakmi, môže nízka srdcová frekvencia byť signálom problému.

Nízka srdcová frekvencia u niekoho, kto má závraty a točenie hlavy môže znamenať, že má abnormality, na ktoré je potrebné sa pozrieť.


Fotolia_heart-health-e1330416231708

Maximálna a cieľová tepová frekvencia

Neexistuje žiadna definitívna lekárska rada, kedy je pokojová srdcová frekvencia príliš vysoká, ale väčšina lekárskych odborníkov sa zhoduje, že dlhodobá srdcová frekvencia v horných úrovniach môže vkladať príliš veľa stresu na srdce a ďalšie orgány. Ak človek má vysokú tepovú frekvenciu v pokoji a zažíva ďalšie príznaky, môžu lekári skúmať funkciu ich srdca.

Poznanie vašej tepovej frekvencie počas obdobia tréningu vám môže pomôcť zistiť, či robíte príliš veľa alebo nie dosť. Vykonávajú cvikov vo svojej „cieľovej srdcovej zóne,“ vám prinesie viac výhod a zlepšenie zdravia vášho srdca. Keď sa vaša tepová frekvencia nachádza v cieľovej zóne viete, „že poháňate sval, aby sa stal silnejším“.

Cieľová zóna tepovej frekvencie človeka je v rozmedzí 50 – 85% maximálnej tepovej frekvencie (podľa AHA).

Najčastejšie sa maximálna tepová frekvencia vypočítava odpočítaním vášho veku od 220: 220 – vek.

Pre 30-ročného človeka, napríklad: 220 – 30 = 190.

Cieľová zóna pre 30-ročného človeka by sa mala pohybovať medzi 50 – 85 % jeho maximálnej tepovej frekvencie:

 • 50 % : 190 x 0,50 = 95 tepov za minútu
 • 85 % : 190 x 0,85 = 162 tepov za minútu

Vzorec pre maximálnu tepovú frekvenciu funguje dobre pre ľudí pod 40 rokov, ale starší ľudia tým môžu preceňovať svoju maximálnu tepovú frekvenciu.

U starších ľudí je lepší vzorec pre maximálnu tepovú frekvenciu: 208 – (0,75 x vek).

Screenshot_2

Tepovú frekvenciu môžete buď ručne vypočítať pri cvičení alebo pomocou monitorov tepovej frekvencie, ktoré sa ovinú okolo hrudníka alebo sú zahrnuté do športových hodiniek.

Avšak to neznamená, že cvičenie, bez toho aby sa srdcová frekvencia dostala až do cieľového pásma nemá žiaden účinok.

Príliš veľa ľudí jednoducho nerobí žiadne cviky, takže by sme sa mali obávať menej o tých, ktorí cvičia, aby dosiahli cieľovú tepovú frekvenciu a viac o tých, ktorí necvičia, aby sa dostali von a hýbali telom.

o-HEART-HEALTH-facebook


Zníženie vysokej tepovej frekvencie

Pulz sa môže zvyšovať kvôli nervozite, stresu, dehydratácii a preťaženiu. Posadiť sa a pomaly, zhlboka dýchať môže zvyčajne znížiť tepovú frekvenciu. Cvičenie obvykle znižuje tepovú frekvenciu tiež.


Arytmia, tachykardia a ďalšie podmienky

Niekoľko stavov, ktoré môžu mať vplyv na srdcovú frekvenciu.

Arytmia spôsobuje, že srdce bije príliš rýchlo, príliš pomaly alebo v nepravidelných rytmoch.

Tachykardia je všeobecne považovaná za pokojovú srdcovú frekvenciu vyššiu ako 100 úderov za minútu (podľa Národného inštitútu zdravia) a je obvykle spôsobená, keď sa elektrické signály v  srdcových predsieňach spúšťajú abnormálne. V prípade, že srdcová frekvencia je okolo 150 tepov za minútu alebo vyššie, to je stav známy ako supraventrikulárna tachykardia (SVT). V SVT, elektrický systém vo vašom srdci, ktorý riadi srdcovú frekvenciu, nie je v poriadku. Vo všeobecnosti je vyžadovaná lekárska pomoc.

Bradykardia je stav, keď srdcová frekvencia je príliš nízka, zvyčajne nižšia ako 60 úderov za minútu. Môže to byť spôsobené ťažkosťami so sinoatriálnym uzlom, ktorý pôsobí ako kardiostimulátor, alebo poškodením srdca v dôsledku infarktu alebo kardiovaskulárnych ochorení.


Vysoký krvný tlak vs. vysoká tepová frekvencia

Niektorí ľudia si pletú vysoký krvný tlak s vysokou srdcovou frekvenciou. Krvný tlak je mierou sily krvi na steny tepien, zatiaľ čo tepová frekvencia je počet úderov srdca za minútu.

Neexistuje žiadna priama súvislosť medzi týmito dvoma a vysoký krvný tlak nemusí nutne viesť k vysokej tepovej frekvencii, ani naopak. Tepová frekvencia sa zvyšuje pri namáhavej činnosti, ale energický cvičenie môže len mierne zvýšiť krvný tlak.

Zdroj: Livescience.com

4 People reacted on this

  1. Úsilie potrebné na chudnutie je medzi 60-70% výkonnosti. Vhodné je prevádzať ho 40-80 minút denne. Keďže tepová frekvencia sa mierne mení s vekom, nie je možné jednoznačne povedať číslo, ale uvádzame približné hodnoty v určitom veku:
   20 rokov + : 120 – 140
   30 rokov + : 114 – 133
   40 rokov + : 108 – 126
   50 rokov + : 102 – 119
   60 rokov + : 96 – 112

 1. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je rozdiel medzi srdcovou frekvenciou a pulzovou frekvenciou a ak áno tak aký. Vopred ďakujem 🙂

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *