10 vecí, ktoré ste o Nikola Teslovi nevedeli

Tesla_circa_1890Narodil sa 10 júla 1856 v dnešnom Chorvátsku. Nikola Tesla bol srbsko-americký vynálezca, inžinier a fyzik. Jeho patenty a teoretická práca formovali základ moderných systémov na striedavý prúd. Napriek jeho vynálezom zomrel chudobný v roku 1943.

  1. Tesla bol ekológ

Vynálezca bol znepokojený tým, že ľudia rýchlo využívajú zdroje Zeme a bol zástancom obnoviteľného paliva. Skúmal metódy použitia prírodných energií z pôdy a oblohy, aby sa minimalizoval vplyv spotreby fosílnych palív. Tesla vytvoril umelý blesk v jeho vlastnom laboratóriu.

  1. Tesla sa narodil počas búrky

Úplnou náhodou sa Tesla narodil počas  silnej búrky. Pôrodná asistentka tvrdila, že je to zlé znamenie a nazvala ho dieťaťom temnoty. Teslova mama však na toto tvrdenie okamžite odpovedala: „Nie. Bude to dieťa svetla.“

  1. Tesla bol humanista

Ako humanista, Tesla veril v zlepšenie kvality ľudského života, ale nie získaním peňazí. A to je dôvod, prečo aj napriek jeho množstvu vynálezov a prispením pre spoločnosť, zomrel chudobný.

  1. Tesla prišiel s myšlienkou bezdrôtového pripojenia

Tesla mal vynikajúcu predstavivosť, avšak nedostal všetky svoje myšlienky do praxe. Pri vývoji transatlantického rádia si predstavoval systém zberu informácií, šifrovanie a následné vysielanie informácie na prenosné zariadenie, čo v dnešnej dobe poznáme pod názvom mobilný internet na našich mobiloch.

  1. Tesla mal mimoriadne silnú pamäť

Tesla mal fotografickú pamäť, čo znamenalo, že sa dokázal naučiť celé knihy a obrázky do detailov. Využíval svoju silnú predstavivosť na zakreslenie svojich nočných môr z detstva.

  1. Americká vláda zabavila Teslovi veci

Keď Tesla zomrel, jeho veci boli zabavené americkou vládou. Nakoniec väčšina jeho majetku bola vydaná jeho rodine a niektoré veci boli darované do Teslovho múzea v Belehrade. Hoci Tesla zomrel v roku 1943, ešte stále si Americká vláda ponecháva niektoré z jeho dokumentov.

  1. Teslove správanie bolo nezvyčajné a trpel nespavosťou

Tesla tvrdil, že potrebuje iba dve hodiny spánku. Nie je však známe či to je preto, že to chcel, alebo preto, že nemohol spať viac. Tesla bol tiež posadnutý číslom 3. Používal 18 obrúskov (číslo deliteľné troma) na čistenie jedálne pred tým, ako išiel jesť večeru. Nenávidel guľaté predmety a šperky.

  1. Edison a Tesla neboli úhlavní nepriatelia

Edison a Tesla pracovali na navrhovaní generátoru jednosmerného prúdu pred tým ako Tesla ukončil prenasledovanie jeho sna alternatívneho indukčného motoru. Presnejší  názov pre vzťah medzi Edisonom a Teslom by bol „obchodní súperi“.

  1. (Ne)šťastná náhoda?

Pri jeho snahe vytvoriť elektrinu účinnejšou, Tesla veril, že vytvoril stroj na vyvolanie zemetrasenia, ktorý otriasol jeho domom a jeho štvrťou na Manhattane. Neskôr zistil, že vytvoril vysokofrekvenčný oscilátor, kde piest pod budovou laboratória sa rýchlo pohyboval.

  1. Môžete získať Wi-Fi pripojenie od Teslu zadarmo

Kampaň Indiegogo bola zahájená komiksovým tvorcov Matthewom Inmanom a snažili sa získať peniaze pre Vedecké centrum Nikola Teslu. Získali 1,37 milióna, ktoré boli zdvojnásobené dotáciou od štátu New York. Vedecké centrum Nikola Teslu bolo zakúpené v máji 2013. V decembri 2013 bola postavená jeho socha, ktorá meria viac ako dva metre a je na nej wifi zdarma.

zdroj:iflscience.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *