12 nevyliečiteľných chorôb, ktoré by ste mali poznať

27. júla 2015

543465647567Schizofrénia

Schizofrénia je záhadná duševná porucha, kedy pacient nie je schopný odlíšiť fantáziu od reality. Je považovaná za jednu z najviac zaujímavých ochorení, pretože neexistujú medicínske testy dostupné pre jej diagnózu.

Symptómy zahrňujú halucinácie, preludy a nesúvislosť reči a myslenia. Pacient taktiež stratí schopnosť spoznávať skutočných ľudí.

The-Ebola-virusEbola

Zo všetkých neliečiteľných chorôb, ebola je teraz známa po celom svete. Je to vírus a patrí do skupiny Filoviridae. Nesie meno po rieke Ebola v centrálnej Afrike, kde bol tento vírus prvýkrát zaznamenaný v roku 1976. Je zvyčajne spôsobená 4 vírusmi z rodu Ebolavírusov, zahrňujúc Sudan vírus, Bundibugyo vírus, Tai Forest vírus a Ebola vírus.

Niektoré základné symptómy sú bolesť hlavy, horúčka, slabosť, únava, bolesť svalov, zvracanie, hnačka, nevysvetliteľné krvácanie a bolesť brucha. Tieto symptómy sa zvyčajne objavia medzi 2. a 21. dňom od napadnutia Ebolou.

01-12-2012polioPolio

Polio alebo poliomyelitis, taktiež známe ako detská paralýza, pretože viac ako polovica všetkých prípadov Polia sa objavuje u detí do 5 rokov. Táto akútna vírusová infekcia ovplyvňuje nervový systém a môže sa prenášať z jedného človeka na druhého prostredníctvom fekálneho materiálu. Pitie kontaminovanej vody môže taktiež spôsobiť Polio.

Zvyčajne začína s dosť bežnými symptómami ako sú bolesť hlavy, horúčka, únava, nevoľnosť, bolesť svalov a kŕče, ale niekedy sa vyvinie do závažnejšej paralýzy svalov v niektorých častach tela, ako napríklad hrdlo a hrudník.

F1.large

Creutzfeldtova-Jakobova choroba

Pomerne vzácne ochorenie, ktoré postihuje jedného človeka z milióna. Je to fatálne degeneratívne ochorenie, ktoré zmrzačí nervový systém. Táto prenosná hubovitá encefalopatia je zvyčajne spôsobená abnormálnou verziou proteínu nazývaného „prion“, ktorý ovplyvňuje biologické procesy.

Najbežnejšie symptómy zahrňujú osobnostné zmeny, depresiu, úzkosť, narušené myslenie, stratu pamäte, nespavosť, rozmazané videnie, problémy s prehĺtaním, sťažené rozprávanie a trhavé pohyby.

o_profimedia-0014288216

Cukrovka

Porucha metabolizmu karbohydrátov, taktiež zhoršuje schopnosť tela produkovať alebo reagovať na inzulín. Poznáme cukrovku typu I – autoimúnne ochorenie, kedy určité protilátky ničia inzulín-produkujúce bunky. Taktiež existuje cukrovka typu II, stav spôsobený pomalou pankreatickou sekréciou inzulínu alebo nedostatočnou reakciou cieľových buniek na produkciu inzulínu.

Niektoré z najbežnejších symptómov cukrovky sú extrémny smäd, časté močenie, hladové kŕče, extrémna únava, modriny s pomalým liečením a rozmazané videnie. Pacient stráca hmotnosť pri cukrovke typu I a zaznamenáva bolesť, mravčenie a stuhnutosť v chodidlách a rukách pri cukrovke typu II.

aids-and-hiv-infection-2358

AIDS

AIDS, syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti, z anglického Acquired Immunodeficiency Syndrome, je progresívne zlyhanie imunitného systému, čo znamená, že telo nebude schopné bojovať proti život ohrozujúcim rakovinám a infekciám. HIV vírus (ang. Human Immunodeficiency Virus) je zodpovedný za tento stav a infekcia HIV sa prenáša cez semeno, krv, preejakulát, vaginálnu tekutinu a mlieka z pŕs.

Väčšina syndrómov sa objavuje do 2-4 týždňov od vystavenia HIV a môžu zahŕňať opuch žliaz, horúčku, bolesť hrdla, únavu, vyrážky, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov a inú bolesť tela. Človek, ktorý už je napadnutý HIV vírusom a neberie lieky sa môže stretnúť s ostatnými syndrómami ako rapídna strata hmotnosti, zápal pľúc, bolesť genitálií, depresie a straty pamäte.

astma

Astma

Chronické ochorenie pľúc, kedy sa dýchacie cesty zapália a to sťažuje dýchanie. Astma môže vzniknúť po alergii, kvôli enviromentálnym faktorom, genetike, používaní tabaku, atď.

Niektoré z najbežnejších symptómov sú kašeľ, dýchavičnosť, plytké dýchanie, stiahnutosť hrudníka. Symptómy môžu byť horšie v noci alebo ako odpoveď na chladný vzduch alebo cvičenie.

Cancer_Cells_1

Rakovina

Rakovina je heterogénna trieda ochorení – patrí skupine vyše 100 rozličných ochorení, v ktorých bunky vykazujú nekontrolovateľný rast. Toto ochorenie postihuje 1 z 3 osôb vo vyspelých krajinách a je jednou z najzávažnejších príčin smrti na svete.

Môžeme pozorovať rôzne symptómy na základe typu vyvíjajúcej sa rakoviny. Hrča v prsníku je zvyčajne znakom rakoviny pŕs. Bolestivý, pretrvávajúci kašeľ, dýchavičnosť a bolesť v hrudi spozorujeme pri rakovine pľúc. Zmena v črevných zvykoch, krv v moči, krv pri kašli, a nevysvetliteľná strata váhy môžu tiež byť symptómami rakoviny.

Cientificos-descubren-tratamiento-prometedor-progeria_TINIMA20130517_0890_5

Progeria

Taktiež známa ako Hutchinson-Gilfordov syndróm, progéria je vzácne, progresívne genetické ochorenie. Ovplyvňuje deti v prvých rokoch života a spôsobuje rapídne starnutie. Tento abnormálny proces starnutia je spôsobený jediným génom, nazývaným lamín A (LMA), mutáciou, ktorá je zodpovedná za tvorbu proteínu, ktorý udržuje centrum bunky pohromade.

Ľudia s progériou sa stretávajú so symptómami ako sú spomalený rast s podpriemernou váhou a výškou. Úzka tvár s tenkými perami a malou spodnou sánkou, veľká hlava v porovnaní s tvárou, strata vlasov, obočia a rias, škvrnitá, tenká, vráskavá pokožka a nekompletné uzatvorenie mihálnic.

common-cold-093a75e6c0c4ac8e57a7c9861f2332d29966ac15-s6-c30

Bežná nádcha

Vírus spôsobujúci bežnú nádchu sa prenáša vystavením sa nosovým výlučkom alebo slinám infikovanej osoby.

Najbežnejšie symptómy sú plný nos, bolesť hrdla, kašeľ, upchatý nos, bolesť svalov, bolesť hlavy, únav, strata chuti do jedla a triaška. (Znie to čudne že nádcha sa nedá liečiť, však? No je to pravda.)

noc20103f2

Mozgovomiechová ataxia

Táto genetická porucha má mnoho typov, ale terajšie lieky sú schopné pomôcť zmierniť symptómy ako sú trasenie a strata svalovej kontroly.

untitled1337174853761

Mozgová amyloidná angiopatia

Toto neurologické ochorenie vytvára proteín, nazývaný amyloid, ktorý sa ukladá na stenách ciev nervového systému. Môže spôsobiť krvácanie do mozgu a spôsobuje symptómy ako sú bolesť hlavy, ospalosť a zmeny v reči.

Zdroj: EnkiVillage.com

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *