Nový Concorde 2.0 skráti cestovanie na polovicu

14. augusta 2015

Pôvodný Concord, lietajúce majstrovské dielo, dokázalo preletieť z Londýna do New Yorku za 3 a pol hodiny. Pre mnohých ľudí bolo snom zažiť cestu v nadzvukovej rýchlosti. Concorde tým znížil dobu cestovania oproti ostatným lietadlám na polovicu. Výrobca lietadiel Airbus sa nechal inšpirovať týmto lietajúcim zázrakom a práve oni majú patent pre ďalšiu fázu rýchleho cestovania. Nové monštrum bude lietať rýchlejšie a vyššie ako kedykoľvek pred tým.

concorde1

Jedna hodina. To je čas, za ktorý má nové nadzvukové lietadlo preletieť z Londýna do New Yorku. Lietadlo nazvali Concorde 2.0. Toto nové nadzvukové lietadlo dokáže lietať 4 a pol násobkom rýchlosti zvuku. Ak to porovnáme so starým Concorde-om, ktorý lietal rýchlosťou Mach 2.5, nový Concorde má dosiahnuť rýchlosť Mach 4.5.

Concorde za svojich čias narazil na niekoľko problémov. Hlavným z nich bol hluk, keďže lietanie nadzvukovou rýchlosťou nie je tichá záležitosť. Concorde bol tak hlučný, že nad obývanými oblasťami musel často lietať pomaly.

Concorde 2.0 by sa mal vyhnúť takýmto problémom a to tak, že bude lietať v omnoho väčšej výške a rozptyľovať energiu zvuku v smere horizontálnom k zemi, rotáciou chvostových krídel. Takto sa zvukové vlny nedostanú na zem. Pre porovnanie: starší Concorde lietal vo výške 18 kilometrov a Concorde 2.0 má lietať až vo výške 30 kilometrov.

Cestujúci Concorde-u 2.0 zažijú dobrodružstvo podobné letu do vesmíru. Lietadlo štartuje vertikálne podobne ako raketoplán. Po štarte raketové motory vynesú lietadlo vysoko na oblohu, kde zrýchlia na nadzvukovú rýchlosť.

Pre pohodlný vertikálny vzlet, cestujúci musia sedieť v pohybujúcej sa sedačke a namiesto 100 cestujúcich pôvodného Concorde-u sa do nového zmestí iba 20 cestujúcich.

Bohužiaľ ak si plánujete rezervovať letenky na tomto lietadle máte smolu. Predpokladá sa, že toto lietadlo bude komerčne používané až o 30-40 rokov.

concorde2

Zdroj: IFLScience.com

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *