Prečo ľudia plačú?

14. augusta 2015

placuce-oko

Človek má slzné kanáliky na mazanie a ochranu očí pred prachom a ďalšími nečistotami. Kanáliky sú uložené v horných viečkach a produkujú slanú tekutinu – slzy – ktoré sa rozšíria po celom oku po každom žmurknutí. Zvieratá majú tiež schopnosť produkovať slzy, ale nie nevyhnutne z rovnakých dôvodov ako ľudia.

Ľudské oko produkuje tri typy sĺz. Bazálne slzy chránia oko a udržiavajú ho vlhké. Reflexné slzy vypláchnu oči pri ich podráždení. A emocionálne slzy tečú ako reakcia na smútok, úzkosť alebo fyzickú bolesť.

Štúdie ukázali, že emocionálne slzy obsahujú viac mangánu, prvku, ktorý ovplyvňuje temperament, a taktiež viac prolaktínu, hormónu, ktorý reguluje produkciu mlieka. Vylučovanie mangánu a prolaktínu zmierňuje napätie tým, že vyrovná hladinu stresu v tele a eliminuje vytváranie chemikálií, čím sa plačúci cíti lepšie.

Ale to má iba menší fyziologický prínos, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou dôvod, prečo tvoríme emocionálne slzy, je to, že sú prostriedkom komunikácie. Predtým, než deti vedia hovoriť, dokážu plakať. Jediný spôsob pre deti, aby vyjadrili frustráciu, bolesť, strach alebo potreby je plač. Dospelí môžu využiť plač na spojenie s inými ľuďmi. Vyjadrenie smútku môže byť okamžite komfort a podporu od kolegov. Rôzne jazyky môžu vytvárať bariéry v hovorenej komunikácii, ale emócie sú univerzálne. Existujú tiež kultúrne prijateľné dôvody pre plač, ktoré spájajú ľudí, či už na pohreboch alebo svadbách.

placuce-oko-slon

Hoci sa vedie debata o tom, či zvieratá majú emócie a môžu ich vyjadriť, u niektorých zvierat sa zdá, že plačú z emočných dôvodov. Slony smútia, keď zomrie člen ich rodiny a dokážu strážiť telo a cestovať na veľké vzdialenosti aby ho videli. Šimpanzy, zdá sa, tiež plačú, ale niektorí vedci stále trvajú na tom, že slzy, ktoré tieto zvieratá uvoľňujú, sú striktne pre čistenie oka.

Či už zvieratá ronia slzy z emocionálnych dôvodov alebo nie, je potrebné ešte vedecky dokázať. Ľudia však môžu a ronia slzy pre rôzny počet dôvodov. Očista oka, zbavenie stresu, odplavenie bolesti, komunikácia a spoločenská asimilácia to všetko môže viesť k vyprázdneniu krabice so servítkami. Takže plač po filme nemusí znamenať, že ste celkom slaboch. V skutočnosti, to môže znamenať, že sa správa ako úplne normálne ľudské bytosti.

 

Zdroj: ScienceLine.org

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *