Spanie na strane je dobré pre váš mozog

27. augusta 2015

side-sleeping-girl

Poloha, v ktorej spíte môže mať vplyv viac ako len na držanie vášho tela; taktiež môže ovplyvniť vaše duševné zdravie. Nový výskum naznačuje, že by to mohlo mať súvislosť s tým ako mozog odstraňuje odpadové chemické látky, a že niektoré pozície by mohli byť preto lepšie ako ostatné.

 

Vedci zistili, že spanie na strane, v porovnaní so spaním na chrbte alebo bruchu, sa prejavuje ako účinnejšie pri odstraňovaní odpadových chemických látok z mozgu. Je zaujímavé, že pozícia spania na strane je najpopulárnejšia u ľudí a väčšiny zvierat – dokonca aj vo voľnej prírode – a zdá sa, že je najefektívnejšie prispôsobená na  vyčistenie mozgu od metabolických odpadových produktov, ktoré sa vytvorili zatiaľ čo sme boli hore.

 

Vedci použili „dynamický kontrast“ pomocou magnetickej rezonancie (MRI), ktorý používa špeciálne chemikálie pre zlepšenie viditeľnosti interných štruktúr, na zobrazenie „glymfatickej čiastiacej dráhy.“ Ide o systém, v ktorom cerebrospinálny mok (CSF), čistá kvapalina nachádzajúca sa v mozgu, filtruje cez mozog a vymieňa s intersticiálnou tekutinou (ISF) kvapaliny, nachádzajúce sa v okolí všetkých ostatných buniek v tele. To umožňuje chemickým látkam a odpadu, nahromadeným v mozgu, aby boli odstránené, akými sú beta amyloid a tau proteíny, ktoré sa spájajú s Alzheimerovou chorobou a Parkinsonovou chorobou.

salud-mental-ok

Je známe, že tento proces sa deje viac keď spíme a klinické štúdiá dokazujú, že spánok poháňa odstránenie beta amyloidu z mozgu, avšak  táto štúdia ukazuje, že zrejme poloha, v ktorej spíme môže túto očistu ovplyvniť tiež. Tím podal anestézu krysám, a potom sledoval účinnosť glymfatickej dráhy, keď hlodavce spali v jednej z troch polôh, a to buď na strane, na bruchu alebo na chrbte.

 

Táto analýza ukázala, že dôsledná glymfatická doprava bola najúčinnejšia v bočnej polohe v porovnaní s ostatnými. Kvôli tomuto zisteniu je potrebné aby sa držanie tela a kvalita spánku brali do úvahy pri normalizácii budúcich diagnostických zobrazovacích postupov hodnotenia transportu CSF-ISF u ľudí.“

 

Je zaujímavé, že mnoho cicavcov má tendenciu prirodzene spať na boku, od psov cez mačky a dokonca aj slony, hoci autori berú na vedomie, že spanie divokých zvierat tiež pravdepodobne ovplyvňuje prežitie, a tak môže byť rozdielne v porovnaní s ľuďmi. Pretože táto štúdia bola vykonaná na potkanoch, nie je ešte známe, či tie isté závery možno vyvodiť pre ľudí, ale zvažuje sa, keďže bolo preukázané, že hlodavce a ľudia majú tendenciu uprednostňovať spanie na svojej strane, že to nie je až tak divoký nápad.

 

Mnoho typov demencie je spojených s poruchami spánku, vrátane ťažkostí pri zaspávaní. Je stále viac známe, že tieto poruchy spánku môžu urýchliť stratu pamäti pri Alzheimerovej chorobe. Zistenia prinášajú nový pohľad na túto tému tým, že ukazujú, že je tiež dôležité, v akej pozícií budete spať.

 

Zdroj: IFLScience.com

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *