Najrýchlejšie auto na svete

26. septembra 2015

V roku 2016 bude tím inžinierov a dobrodruhov cestovať do juhoafrickej púšti a pokúsia sa stať prvými, ktorí budú riadiť auto rýchlosťou 1610 km/h (1000 m/h). Britmi navrhnuté vozidlo, Bloodhound SSC, je navrhnuté tak, aby bez problémov zničilo starý rýchlostný rekord 1228 km/h (763 m/h) a stalo sa najrýchlejším autom na Zemi.
Prekonávanie rýchlostného rekordu nie je pre Britov nič nové. Veľká Británia drží rekord posledných 32 rokov. Naposledy to bol Thrust SSC riadený Andym Greenom, ktorý prekonal niekdajší rekord.

fast1
Thrust SSC používal dva prúdové motory, ktoré mu poskytovali silu. Nasávali vzduch spredu, spaliny vychádzajúce z motora pôsobili silou opačným smerom na motor, a tak ho hnali vpred. Tento druh dizajnu potrebuje veľkú čelnú plochu aby mohol nabrať dostatok vzduchu. Analýza ukázala, že tento dizajn by nikdy nebol schopný dosiahnuť 1610 km/h lebo čelná plocha by generovala veľa odporu. Namiesto toho museli navrhnúť vozidlo s menšou čelnou plochou a to si vyžaduje použitie raketového motora.
Ďalším problémom je, že všetky komponenty vozidla sú vystavené veľkému tlaku. Napríklad, vonkajšia strana kolies sa točí tak rýchlo, že vytvára 50 000-násobne väčšiu silu, ako je zemská gravitácia. To znamená, že každý gram materiálu má efektívnu hmotnosť 50 kilogramov.

fast4
Aby sa predišlo problémom, kolesá boli vyrobené z jedného kusu vysoko kvalitného hliníka. Telo vozidla bolo vyrobené z karbónových vlákien s cieľom zabezpečiť ľahkú, ale mimoriadne silnú štruktúru.
Všetky tieto problémy ukazujú, ako si navrhovanie a výroba auta Bloodhound vyžaduje obrovské množstvo odborných znalostí. Od chemikov, ktorí vyvíjajú materiály, po inžinierov, ktorí pracujú na výrobe komponentov a ich integrovaní do jedného fungujúceho celku, ktorý prekoná rýchlostný rekord. Bloodhound je projekt, ktorý zahŕňa omnoho viac ľudí ako len vodiča. Keď auto spraví prvý pokus o rekord v roku 2016, bude to ako by boli všetci títo ľudia v kabíne s ním.

 

Zdroj: IFLScience.com

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *