Potraviny, ktoré pomáhajú zlepšiť koncentráciu

7. februára 2016

foodsbrainhealth

Ženšen, ryby, bobule alebo kofeín?

Počúvate šum o potravinách a potravinových doplnkoch a ste presvedčení, že dokážu urobiť všetko – od zaostrenia sústredenia, posilnenia pamäte, zlepšenia pozornosti a funkcií mozgu.

Ale fungujú naozaj? Niet pochýb o tom, že tak ako starneme my, naše telo starne spolu s nami. Dobrou správou je, že si môžete zlepšiť svoje šance na udržanie zdravého mozgu, ak pridáte „chytré“ potraviny a nápoje do svojho jedálnička.

1407997689

Kofeín Vás môže urobiť čulejšími

Neexistuje žiaden zázračný liek na zvýšenie IQ, alebo na to, že budete múdrejší – ale niektoré látky, ako je kofeín, vás môžu povzbudiť a pomôžu vám sústrediť sa. Nachádza sa v káve, čokoláde, energetických nápojoch a niektorých liekoch. Kofeín vám dodá nezameniteľnú energiu, aj keď účinky sú krátkodobé. A pamätajte, menej je niekedy viac: nepreháňajte to s kofeínom, pretože vás môže urobiť nervóznymi a nepohodlnými.

lump-sugar-548647_960_720

Cukor dokáže zvýšiť pozornosť

Cukor je preferovaným zdrojom paliva vášho mozgu – nie stolný cukor, ale glukóza, ktorú vaše telo získava z cukru a sacharidov, ktoré prijímate potravou. To je dôvod, prečo pohárik niečoho sladkého na pitie môže ponúknuť krátkodobý impulz pre pamäť, myslenie a duševné schopnosti.

shstock-breakfast-141359404

Raňajky ako pohonná hmota vášho mozgu

Pokušenie vynechať raňajky? Štúdie preukázali, že konzumácia raňajok môže zlepšiť krátkodobú pamäť a pozornosť. Študenti, ktorí raňajkujú, zvyčajne podávajú lepšie výkony, ako tí, ktorí raňajky vynechávajú. Potraviny, ktoré patria medzi najlepšie mozgové palivá zahŕňajú celozrnné výrobky s vysokým obsahom vlákniny, mliečne výrobky a ovocie. Ale neprejedajte sa: vedci tiež zistili, že vysoko kalorické raňajky zabraňujú sústredeniu sa.

image003

Ryby sú skutočne potravou mozgu

Zdroj proteínu spojený s posilňovaním mozgu sú ryby – bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú kľúčový význam pre zdravie mozgu. Tieto zdravé tuky dodávajä mozgu úžasnú silu: strava s ich vyšším obsahom bola spojená s nižším rizikom demencie a mŕtvice a pomalšieho duševného úpadku; taktiež, môžu hrať dôležitú úlohu v posilňovaní pamäti, hlavne ako starneme.

Pre zdravie mozgu a srdca, zjedzte dve porcie rýb týždenne.

cinnamon_chocolate

Pridajte dennú dávku orechov a čokolády

Orechy a semená sú dobrým zdrojom antioxidantu – vitamínu E, ktorý je spojený s menším úbytkom kognitívnych funkcií, ako je vek. Tmavá čokoláda má aj ďalšie silné antioxidačné účinky a obsahuje prírodné stimulanty ako je kofeín, ktoré môžu zlepšiť sústredenie.

Vychutnajte si trocha orechov a horkej čokolády každý deň, aby ste získali všetky výhody, ktoré potrebujete, bez prebytočných kalórií, tuku, alebo cukru.

wwobread-4

Pridajte avokádo a celozrnné výrobky

Každý orgán v tele je závislý na prietoku krvi, najmä srdce a mozog. Strava s vysokým obsahom celých zŕn a ovocie ako je avokádo môže znížiť riziko srdcových ochorení a znížiť zlý cholesterol. Tým sa znižuje riziko nahromadenia plaku a zvyšuje prietok krvi, ktorý ponúka jednoduchý spôsob, ako vyburcovať mozgové bunky.

Celé zrná, ako popcorn a celá pšenica, takisto prispievajú vlákninou a vitamínom E. Hoci avokádo obsahuje tuk, sú to dobré, mononenasýtené tuky, ktoré pomáhajú zdravému prietoku krvi.

8d8716343516a74a2fbba051a01e37b5

Čučoriedky sú super výživné

Výskumy na zvieratách ukazujú, že čučoriedky môžu pomôcť chrániť mozog pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, a taktiež môžu znížiť účinky podmienok súvisiacich s vekom, ako je Alzheimerova choroba alebo demencia. Štúdie tiež ukazujú, že strava bohatá na čučoriedky zlepšila učenie a svalové funkcie starnúcich krýs, čo ich urobilo psychicky rovnými oveľa mladším potkanom.

Alcoholic_Liver_Disease_Proper_Diet_as_per_Ayurveda

Výhody zdravej výživy

Môže to znieť banálne, ale je to pravda: ak vašej strave chýbajú základné živiny, môže to poškodiť schopnosť sústrediť sa. Príliš veľa alebo príliš málo jedenia môže zasahovať do vášho sústredenia. Kvôli ťažkému jedlu sa môžete cítiť unavení, zatiaľ čo príliš málo kalórií môže mať za následok rušivú bodavú bolesť z hladu.

Zvýhodnite váš mozog: usilujte sa o dobre vyváženú stravu so širokou škálou zdravých potravín.

Vit-article

Vitamíny, minerály a doplnky?

Pulty sú plné výživových doplnkov, ktoré tvrdia, že zlepšujú zdravie. Hoci mnoho doplnkov určených pre mozog, ako sú vitamíny B, C, E, beta-karotén či horčík sú sľubné, tieto doplnky sú užitočné len ľuďom, ktorých strava tieto konkrétnej živiny chýbajú.

Výskumní pracovníci sú však opatrne optimistickí ohľadom ženšenu, ginkga, vitamínov, minerálnych látok a kombinácií bylín a ich vplyvu na mozog.

(Poraďte sa so svojím lekárom.)

eyes-Closed_red_lips_concentrate_focus_memory_remember_hands

Pripravte sa na veľký deň

Chcete zvýšiť Vašu schopnosť sústrediť sa? Začnite s jedlom pozostávajcim zo 100% ovocnej šťavy, celozrnej bagety s lososom a šálkou kávy. Okrem dobre vyváženej stravy, odborníci tiež odporúčajú tieto rady:

  • Doprajte si dobrý spánok.
  • Zostaňte hydratovaní.
  • Cvičenie pomáha zostriť myslenie.
  • Meditujte na vyjasnenie myslenia a zrelaxovanie.
Zdroj: WebMD.com

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *