Zaraďte zelenú: 6 prekvapujúcich zdravotných výhod zeleného čaju

3. apríla 2016

Zelený zázračný nápoj z Číny si urobil cestu do črepníkov ľudí po celom svete už dávno pre svoje propagované zdravotné výhody. Od pomocníka pri strate hmotnosti až po zacielenie na rakovinu pankreasu, sa zelený čaj vyvinul na liečivý nápoj, ktorý sa stará o množstvo chorôb. Skutočnosťou je, že už v jednej šálke tohto magického nápoja sa skrývajú prekvapujúce výhody.

Hoci čierny čaj zostáva najobľúbenejším, zelený čaj ponúka pozitívne zmeny, pokiaľ ide o vaše zdravie. Na rozdiel od zeleného čaju, čierny čaj sa spracováva spôsobom, ktorý umožňuje fermentáciu, ktorá vyčerpáva množstvo antioxidantov a polyfenolov nájdených v čaji. Čierny čaj obsahuje menej katechínov ako zelený čaj, čo minimalizuje výhody tohto horúceho nápoja.

Tu sú prekvapujúce zdravotné dôvody, prečo by ste sa mali držať zelenej šálky čaju:

Bojuje s alergiou

alergia-jar-fukanie-nosa

Zelený čaj si musíte nutne pridať do vášho arzenálu počas sezóny alergie. Pitie zeleného čaju môže poskytnúť určitú úľavu, keďže bolo preukázané, že je anti-alergénny; konkrétne zlúčenina, epigalokatechin galát (EGCG), ktorá sa zdá byť najúčinnejšou.

Štúdie z roku 2007 zistili, že čajové polyfenoly môžu znížiť peľové alergie. To je prvýkrát, kedy denaturovaná forma EGCG môže blokovať IgE receptor – kľúčový receptor podieľajúci sa na alergických reakciách. Ten môže vyvolať silnejšiu protialergickú odpoveď, než pri bežnom EGCG, čo z neho robí najsilnejšiu antialergickú látku nájdená v čaji. Quercetín, prirodzene sa vyskytujúci flavonol v čaji, môže tiež zmierniť reakciu histamínu.

Posilňuje zrak

oko-hnede

Mrkva ako potravina bola dlho spájaná s podporou dobrého zraku, ale veda naznačuje, že je tu nový hráč. Antioxidanty nájdené v zelenom čaji môžu skutočne preniknúť do tkaniva očí a vykazovať antioxidačnú aktivitu. Katechíny, antioxidanty v zelenom čaji, sú schopné byť absorbované do tkanív oka.

Štúdia z roku 2001 zistila, že zelený čaj môže skutočne zabrániť operácii šedého zákalu. Vedci zistili, že rôzne časti oka absorbujú rôzne množstvá katechínov, pričom najvyššie koncentrácie tohto antioxidantu boli nájdené v sietnici laboratórnych potkanov kŕmených extraktom zo zeleného čaju. Oblasť s najmenším vstrebávaním katechínov bola rohovka. Tieto zistenia naznačujú, že pitie zeleného čaju by mohlo slúžiť ako ochranné opatrenie, pokiaľ ide o zrak, ale jeho účinky je ešte potrebné potvrdiť u ľudí.

Znižuje hladinu cholesterolu

zuzena-cieva-ateroskleroza-cholesterol

Prístup k tučnému jedlu stavia vaše zdravie do ohrozenia pre komplikácie súvisiace so srdcom, ako je vysoká hladina cholesterolu. Výmena nezdravého občerstvenia a nápojov za zelený čaj môže skutočne pomôcť udržať hladinu cholesterolu na uzde. Predpokladá sa, že silný antioxidant zeleného čaju, EGCG, inhibuje absorpciu cholesterolu z hrubého čreva.

Štúdia z roku 2011 zistila, že príjem zeleného čaju významne znížil celkový cholesterol v sére a hladinu LDL cholesterolu u 14 náhodne kontrolovaných v štúdií z viac ako 1100 účastníkov. Celkovo možno povedať, že príjem zeleného čaju viedol k výraznému zníženiu celkového cholesterolu. Výskum naznačuje, že pitie piatich šálok zeleného čaju denne by poskytlo najväčšie zníženie hladiny cholesterolu.

Podporuje zdravé ďasná a zuby

zena-zuby-biele-usmev

Pitie čaju malo zlú povesť pre svoj farbiaci účinok na zuby. Horúci nápoj obsahuje tanín, ktorý dáva čaju jeho tmavú farbu. Avšak, príjem zeleného čaju môže byť v skutočnosti prospešný, keď príde na zdravie ústnej dutiny.

Štúdia publikovaná v roku 2009 zistila, že príjem zeleného čaju bol nepriamo úmerný paradontóze. Pravidelné pitie zeleného čaju zníži príznaky ochorenia parodontu, možno kvôli prítomnosti katechínu. Katechín znižuje zápal v tele, a preto zasahuje do zápalových reakcií tela na parodontálne baktérie. Jeho schopnosť kontrolovať baktérie a znížiť kyslosť slín a zubného plaku ho robí užitočným pre prevenciu dutín a ďalších ukazovateľov zlého zdravia ústnej dutiny.

Odháňa rakovinu úst

rakovina-bunky

Zelený čaj je známy, kvôli zacieleniu na rakovinu pankreasu a v poslednej dobe aj na rakovinu úst. Najsilnejší antioxidant, EGCG, je schopný pomôcť zabíjať rakovinové bunky prostredníctvom zničenia mitochondrií buniek a môže sa dokonca stať možným alternatívom k oslabujúcej chemoterapii. Požívanie zeleného čaju by nemalo byť spojené so žiadnym z vedľajších účinkov chemoterapie.

Vyzerá to, že EGCG spôsobuje vznik reaktívnych kyslíkových radikálov v rakovinových bunkách, čo poškodzuje mitochondrie a mitochondrie odpovedajú tým, že tvoria viac reaktívnych foriem kyslíka. Nakoniec, mitochondrie strácajú svoju obranu pri poruche v expresii antioxidačných génov. Práve v tomto oslabenom stave rakovinové bunky podľahnú EGCG a smrti.

UV ochrana

uv-luce-slnko-zena

Možno budete chcieť pridať paketu zeleného čaju okrem opaľovacích krémov a slnečných okuliarov pri návšteve pláže. Katechíny v zelenom čaji môže v skutočnosti za to, že koža je odolnejšia voči účinkom UV žiarenia a predčasnému starnutiu kože. Môžu tiež viesť k zníženiu začervenania kože po vystavení UV žiareniu.

Štúdia z roku 2013 ukázala, že relatívne nízka dávka (540 mg) katechínov zeleného čaju každý deň, spolu s 50 mg vitamínu C počas 12 týždňov alebo dve šálky zeleného čaju môžu výrazne znížiť účinok UV žiarenia na kožu. Zápal vyvolaný UV žiarením, je potlačený suplmentáciou zeleným čajom. To je prvýkrát, kedy bolo preukázané, že perorálne dávky zeleného čaju, sa dostanú do kožných tkanív a obmedzia účinky ultrafialových slnečných lúčov.

Šálka ​​zeleného čaju denne, môžu v skutočnosti držať lekára preč.

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *