10 najkrajších zámkov sveta

29. mája 2016

1. Le Mont-Saint-Michel, Francúzsko

Skalnatý prílivový ostrov v Normandii sa nachádza približne kilometer od pobrežia. Najvyšší bod ostrova je 92 metrov nad morom. Ostrov, záliv a kláštor sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Na ostrove žije len niekoľko desiatok obyvateľov ale ročne ho navštívi viac ako 3 milióny turistov. Silné prílivy zapríčiňujú to, že sa ostrov pripája a odpája od pevniny.

Le-Mont-Saint-Michel-Francúzsko

2. Neuschwanstein, Nemecko

Tento zámok bol postavený v 19. storočí na robustnom kopci v Bavorsku. Neuschwanstein dal postaviť Ľudovít II. ako útočisko a pocta pre Richarda Wagnera. Hneď po smrti Ľudovíta II., v roku 1886, bol zámok otvorený pre verejnosť. Ročne ho navštívi viac ako 1.3 milióna ľudí.

zamok-Neuschwanstein-Nemecko

3. Pevnosť Hohensalzburg, Rakúsko

Jeden z najstarších a najviac zachovalých hradov v Európe. Bol postavený v 11. storočí a v 14. storočí bol rozšírený o noblesnú rezidenciu. Pevnosť bola postavená vysoko nad starým mestom Salzburg. S dĺžkou 250 a šírkou 150 metrov Hohensalzburg patrí medzi najväčšie stredoveké hrady.

pevnost-Hohensalzburg-Rakusko

4. Hrad Conwy, Wales

Stredoveké opevnenie na severnom pobreží Walesu bolo postavené Eduardom I. počas jeho dobývania Walesu v 13. storočí. Conwy odohrával v nasledujúcich storočiach dôležitú úlohu v niekoľkých vojnách. Tento hrad, ktorý má až 8 veží, je najdrahším hradom postaveným Eduardom l.

Hrad-Conwy-Wales

5. Kilkennský hrad, Írsko

Kilkennský hrad bol postavený v roku 1195 Williamom Marshalom, ktorý bol prvým grófom Pembroku. Tvoril dôležitú súčasť opevnenia mesta so štyrmi kruhovitými rohmi a mohutnou priekopou, z ktorej časť môžete vidieť aj dnes. Dnes je Kilkennský hrad jeden z najpopulárnejších turistických atrakcií v Írsku.

Kilkennsky-hrad-Irsko

6. Pražský hrad, Česká republika

Jeden z najväčších a najstarších hradov na svete. Stavať sa začal v 9. storočí. Nachádza sa na miernej vyvýšenine v Pražskej mestskej štvrti Hradčany. Pražský hrad je 570 metrov dlhý a asi 130 metrov široký. Zaberá plochu takmer 70 000 m2 a je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší staroveký hrad.

Prazsky-hrad-Ceska-republika

7. Hrad Bodiam, Anglicko

Hrad Bodiam pochádza zo 14. storočia. Bol postavený v roku 1385 Edwardom Dalyngrigge vo východnom Sussexe . Poloha hradu bola  údajne vybraná na ochranu južnej časti Anglického pobrežia pred nájazdmi Francúzov.  Hrad Bodiam bol popísaný vojenským historikom Cathcartom ako najlepší príklad štvoruholníkového hradu.

Hrad-Bodiam-Anglicko

8. Hrad Windsor, Anglicko

Kráľovská rezidencia vo Windsore v Anglickom grófstve Berkshire. Pôvodný hrad bol postavený v 11. storočí po Normandskej invázií Viliamom Dobyvateľom.  Zámok je známy pre jeho dlhodobé spojenie s Britskou kráľovskou rodinou a taktiež pre jeho architektúru. Na tomto hrade pracovalo viac ako 500 ľudí.

Hrad-Windsor-Anglicko

9. Hrad Miranda, Belgicko

Tiež známy ako „Hlučný hrad“ bol postavený v 19. storočí v oblasti Ardén v Belgicku, presnejšie v roku 1866 Edwardom Milnerom. Táto obrovská budova je teraz v dezolátnom stave. Stala sa ale obľúbeným miestom mestských prieskumníkov.

HradMiranda-Belgicko

10. Alkazár v Segovii, Španielsko

Kamenný hrad, ktorý sa nachádza v starom meste menom Segovia. Tvarom pripomína prednú časť lode a je postavený na skalnatom kopci. Patrí medzi najvýraznejšie hrady v Španielsku. Alcazar bol pôvodne postavený v 12. storočí ako pevnosť, ale neskôr slúžil ako kráľovský palác. Zámok sa stal inšpiráciou pre zámok v Disneyho rozprávke o Popoluške.

Alkazar-Segovia-Spanielsko

 

zdroj: 10mosttoday.com

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *