Výskumníci náhodne vyvinuli batériu, ktorá vydrží takmer nekonečne dlhý čas

Slabá životnosť batérie je číslom jedna v sťažnostiach, čo sa týka smartfónov alebo notebookov. V dnešnej “bezdrôtovej” spoločnosti nám nabíjanie batérie príde stále viac a viac na obtiaž. Výskumníci sa snažia vylepšiť bezdrôtové nabíjanie aby batérie boli lepšie, a tým by sme mali o starosť menej.

battery

Nová technológia sľubuje práve toto vylepšenie. Výskumníci z Univerziny v Californii, vynašli batériu s nanovláknami, ktorá sa môže nabíjať niekoľko stotisíckrát, čo je významný skok k batérií, ktorá si nevyžaduje výmenu.

Nanovlákna majú niekoľko ideálnych vlastností pre elektrické ukladanie a prenos. Sú vysoko vodivé a tisíckrát tenšie ako ľudský vlas, čo znamená, že môžu byť usporiadané tak, aby poskytovali veľkú plochu na prenos elektrónov. Bohužiaľ, nanovlákna sú zvyčajne veľmi krehké a nie sú ideálne pre opakované nabíjanie a vybíjanie.

Výskumní pracovníci pokryli zlaté nanovlákna oxidom manganičitým a vložili ich do špeciálného gélu. Táto kombinácia zachováva všetky vlastnosti nanovlákien a dodáva im odolnosť voči porušeniu.

nanovlakno-porovnanie-ludsky-vlas

Nanovlákno v porovnaní s ľudským vlasom

Mya Le Thai, vedúca autorka štúdie, nabila a vybila batériu až 200 000-krát bez toho aby porušila nanovlákna a bez straty kapacity. Mya prišla na tento objav len náhodne. Pokryla nanovlákna tenkou vrstvou gélu, a tým sa začal cyklus testovania. Zistila, že použitím gélu zvýšila cyklus možného nabitia a vybitia na niekoľko stotisíc.

Výskumníci sa domnievajú, že kombináciou PMMA gélu a oxidu horečnatého sa zabezpečí pružnosť štruktúry, ktorá zabráni vzniku trhlín a tým predĺži ich životnosť. Tento výskum dokazuje, že nanovláknové batérie môžu mať veľmi dlhú životnosť, a že ich dokážeme vyrobiť aj dnes.

zdroj: iflscience.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *