10 Najkrajších parlamentných budov

1. Maďarský parlament, Budapešť

Maďarský parlament patrí k najstarším európskym zákonodarným budovám. Je sídlom Národného zhromaždenia Maďarska. Umiestnený je na brehu rieky Dunaj a je jednou z najznámejších pamiatok v Budapešti. Stavať sa začal v roku 1885 a bol dokončený v roku 1904. Dnes je táto budova stále najväčšia v Maďarsku a taktiež najvyššia v Budapešti.

Madarsky-parlament-Budapest

 2. Westminsterský palác, Londýn

Westminsterský palác je sídlom parlamentu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska – sídli tu Snemovňa lordov a Dolná snemovňa. Palác je umiestnený na brehu rieky Temža a spolu so slávnou vežou Big Ben patria medzi najlepšie londýnske atrakcie a najslávnejšie európske pamiatky.

Westminstersky-palac-Londyn

3. Kapitol, Washington DC

Kapitol je sídlom kongresu Spojených štátov, ktorý sa nachádza v hornej časti Capitol Hill. Kongres spojených štátov sa skladá z dvoch komôr a to zo Snemovne reprezentantov a Senátu. Stavba sa začala stavať v roku 1793 a bola dokončená v roku 1800.

Kapitol-Washington-DC

4. Reichstag, Berlín

Od roku 1999 je Reichstag opäť miestom stretávania nemeckého parlamentu: Bundestag – ústavný a legislatívny orgán Nemecka. Reichstag bol pôvodne otvorený v roku 1894 a budova ide ruka v ruke s históriou Nemecka počas posledných 120 rokov. Turisti ju môžu navštíviť zdarma, ale je potrebné si túto návštevu rezervovať vopred. Sklenené kupoly Reichstagu sú odporúčanými atrakciami Berlína.

Reichstag-Berlin

5. Centre Block, Ottawa

Centre block je hlavná budova kanadského parlamentného areálu na Parliament Hill, v Ottawe. Budova obsahuje poslanecké snemovne a kancelárie poslancov a senátorov. Hlavným architektonickým prvkom je Peace Tower – obrovská veža s hodinami, ktorá stojí uprostred budovy. V roku 1916 budova vyhorela a až v roku 1970 sa ju podarilo kompletne zrekonštruovať.

Centre-Block-Ottawa

6. The Secretariat Building, New Delhi

Secretariat Building bola postavená v roku 1910 a je domovom pre niektoré z najdôležitejších ministerstiev vlády Indie. Veľká časť budovy je postavená v klasickom štýle. Budova pozostáva z dvoch častí, z južného bloku, v ktorom sídli predseda vlády a ministerstvo obrany a zo severeného bloku, v ktorom sa nachádza ministerstvo financií.

The-Secretariat-Building-New-Delhi

7. Binnenhof, Haag, Holandsko

Binnenhof je najstaršia budova parlamentu, ktorá je stále v prevádzke. Binnenhof je komplex budov, ktoré boli najprv postavené v 13. storočí a stali sa politickým centrom Holandskej republiky v roku 1584. Dnes je to miesto stretnutia oboch komôr v Holandsku, rovnako ako kancelária predsedu vlády.

Binnenhof-Haag-Holandsko

8. Palác parlamentu v Bukurešti

Palác parlamentu – Palatul Parlamentului Je sídlom oboch komôr Rumunského parlamentu a je druhou najväčšou budovou sveta, po americkom Pentagone a najväčšou budovou euroázijského kontinentu. Stavba paláca sa začala v roku 1984 a dokončená bola v roku 1997. Budova stála kvôli istým komplikáciám počas stavby takmer 3 miliardy €.

Palac-parlamentu-Bukurest

9. Houses of Parliament, Kapské Mesto

Parlament Južnej Afriky sa skladá z troch častí postavených v rôznom časovom období: pôvodná budova bola postavená koncom 19. storočia, druhá budova bola postavená v roku 1920 a konečná budova bola v roku 1980. V komplexe sa nachádzajú Národné zhromaždenia a Národná rada provincií.

Houses-of-Parliament-Kapske-Mesto

10. Beehive, Wellington, Nový Zéland

V meste Wellington stojí novogotická budova parlamentnej knižnice, ktorá ako jediná z komplexu parlamentných budov nebola v roku 1907zničená požiarom. Najnovšou budovou komplexu je moderná stavba prezývaná Beehive Building, v preklade „včelí úľ“. Výstavba začala v roku 1969 a dokončená bola o desať rokov neskôr. Štrnásťpodlažná budova, ktorej štyri spodné poschodia ležia pod zemou, je 72 metrov vysoká a slúži ako sídlo novozélandskej vlády.

Beehive-Wellington-Novy-Zeland

 

 

zdroj: 10mosttoday.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *