Najrýchlejší superpočítač na svete

23. júna 2016

Hoci najrýchlejším počítačom na svete už nie je Tianhe-2, koruna v tomto odvetví zostáva v Číne. Prvenstva sa ujíma Sunway TaihuLight, ktorého nový system je schopný vykonať za sekundu takmer trikrát viac operácií.

Nedávny zoznam TOP 500 najvýkonnejších superpočítačov bol predstavený na medzinárodnej superpočítačovej konferencii, kde sa práve TaihuLight hneď stal stredom pozornosti. Nový stroj dokáže vykonať 93 petaflopov, čo predstavuje približne 93 biliárd operácií za sekundu. Je to približne viac ako 50 000 PlayStation 4 alebo tiež 2,6 milióna Samsung Galaxy S6s.

superpc-superpocitac-cina

TaihuLight je rovnako silný ako aj efektívny. Je vyrobený z 10,65 milióna jadier, ktoré sú rozdelené na 41 000 čipov a používa 1.3 petabajtu (1300 terabajtov) pamäte RAM, čo je neuveriteľne energeticky účinné. TaihuLight potrebuje len 15,3 megawattov, čo je menej v porovnaní s Tianhe-2, ktorý potrebuje 17,8 megawatov pre jeho 33 petaflopov.

Zoznam TOP 500 superpočítačov poukazuje na to, že v tejto oblasti nastal výrazný pokrok. Celkový kombinovaný výkon sa zvýšil o takmer 200 petaflopov od minulého roku, pričom 95 strojov teraz vykonáva viac ako 1 petaflop. Čína vedie zoznam s počtom 167 strojov. USA je na druhom mieste so 165 superpočítačmi, dalších 105 superpočítačov sa nachádza v Európe.

Superpočítače sú dôležitým nástrojom pre národnú bezpečnosť, vedecký výskum a priemysel. Predpoveď klímy, syntetizovanie nových liekov, dizajn produktov sú len jedným z mnohých príkladov, pri ktorých nám superpočítače ovplyvňujú každodenný život.

 

zdroj: iflscience.com

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *