Z Černobyľu sa môže stať solárna farma

Tri desaťročia po evakuácii viac ako 350 000 ľudí, sa časť uzavretej zóny Černobyľu stane znova využiteľnou. Oblasť, ktorú si podmanila príroda a voľne žijúce zvieratá bude miestom pre solárne a obnoviteľne zdroje energie v prípade, že parlament bude schopný získať dostatok financií.

cernobyl-ruske-kolo-kolotoc-opusteny

Región bol evakuovaný, po poškodení reaktora, ktorý chŕlil rádioaktívny spad do atmosféry. Oblasť veľká približne 2 600 km2 (približná veľkosť Luxemburska)  je odvtedy neobývanou zónou. Po odchode ľudí sa tu nasťahovali voľne žijúce zvieratá ako napríklad divé kone, diviaky a dokonca aj vlci. Nedávne štúdie skúmajú tieto zvieratá, ktoré sa dokázali prispôsobiť daným podmienkám.

Po tridsiatich rokoch sa zdá, že solárna energia je jedna z mála použiteľných energií, ktorá by mohla fungovať v tejto zakázanej zone. Návrat ľudí do tejto oblasti je však nepravdepodobný, kedže poľnohospodárstvo a lesníctvo je v danej oblasti príliš nebezpečné, kvôli vysokým úrovniam radiácie. Jediným príjmom tejto oblasti je v poslednej dobe cestovný ruch. Ak sa však podarí prebudovať časť regiónu na solárne farmy, je nádej, že táto oblast nebude len príťažou.

cernobyl-opustený-stromy-budovy

Vláda dodnes hľadá investorov, ktorý by pomohli financovať tento projekt, ktorý podľa Guardianu plánuje premeniť až 6 000 hektárov na výrobu energie. Vláda bola pod rastúcim tlakom urobiť niečo s nečinnou oblasaťou v snahe znížiť závislosť na energiách na Rusku, ktoré im stále predáva veľké množnstvo zemného plynu. S udalosťami, ku ktorým došlo na Kryme, je zrejmé, že ukrajinská vláda hľadá spojencov v obnoviteľných zdrojov energie skôr so západnou európou, než s Ruskom.

Plán Černobyľu v súčasnosti hľadá finančné prostriedky, ale existuje nádej, že sa na ňom začne pracovať už koncom tohto roka.

zdroj: iflscience.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *