Z Černobyľu sa môže stať solárna farma

4. augusta 2016

Tri desaťročia po evakuácii viac ako 350 000 ľudí, sa časť uzavretej zóny Černobyľu stane znova využiteľnou. Oblasť, ktorú si podmanila príroda a voľne žijúce zvieratá bude miestom pre solárne a obnoviteľne zdroje energie v prípade, že parlament bude schopný získať dostatok financií.

cernobyl-ruske-kolo-kolotoc-opusteny

Región bol evakuovaný, po poškodení reaktora, ktorý chŕlil rádioaktívny spad do atmosféry. Oblasť veľká približne 2 600 km2 (približná veľkosť Luxemburska)  je odvtedy neobývanou zónou. Po odchode ľudí sa tu nasťahovali voľne žijúce zvieratá ako napríklad divé kone, diviaky a dokonca aj vlci. Nedávne štúdie skúmajú tieto zvieratá, ktoré sa dokázali prispôsobiť daným podmienkám.

Po tridsiatich rokoch sa zdá, že solárna energia je jedna z mála použiteľných energií, ktorá by mohla fungovať v tejto zakázanej zone. Návrat ľudí do tejto oblasti je však nepravdepodobný, kedže poľnohospodárstvo a lesníctvo je v danej oblasti príliš nebezpečné, kvôli vysokým úrovniam radiácie. Jediným príjmom tejto oblasti je v poslednej dobe cestovný ruch. Ak sa však podarí prebudovať časť regiónu na solárne farmy, je nádej, že táto oblast nebude len príťažou.

cernobyl-opustený-stromy-budovy

Vláda dodnes hľadá investorov, ktorý by pomohli financovať tento projekt, ktorý podľa Guardianu plánuje premeniť až 6 000 hektárov na výrobu energie. Vláda bola pod rastúcim tlakom urobiť niečo s nečinnou oblasaťou v snahe znížiť závislosť na energiách na Rusku, ktoré im stále predáva veľké množnstvo zemného plynu. S udalosťami, ku ktorým došlo na Kryme, je zrejmé, že ukrajinská vláda hľadá spojencov v obnoviteľných zdrojov energie skôr so západnou európou, než s Ruskom.

Plán Černobyľu v súčasnosti hľadá finančné prostriedky, ale existuje nádej, že sa na ňom začne pracovať už koncom tohto roka.

zdroj: iflscience.com

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *