Nové batérie sľubujú lepšiu výdrž a polovičnú veľkosť

4. septembra 2016

Bezdrôtové prístroje robia naše životy jednoduchšími, avšak stále sa musíme obávať, že sa nám naša batéria vybije.

Mnoho spoločností po celom svete sa usiluje vyriešiť problém batérií práve tým, že zlepšujú ich výdrž a spoľahlivosť. SolidEnergy Systems hodil rukavicu do ringu tým, že oznámil novú lítium-kovovú batériu s dvojnásobnou kapacitou oproti tým, ktoré používame v dnešnej dobe.

batéria, mobilná batéria, mobilná baterka, li-ion batéria, li-metal batéria, battery, mobile battery, li ion battery, li-metal battery, new better battery

Nová batéria používa anódu vyrobenú z kovovej fólie z lítia, ktorá je oddelená od tradičnej katódy bezpečným elektrolytom. Kovová fólia tvorí len 20% hrúbky v porovnaní s klasickou uhlíkovou anódou, čo umožňuje vyrobiť menšiu batériu.

“S dvojnásobnou hustotou energie môžeme vytvoriť batériu, ktorá bude mať polovičnú veľkosť a vydrží rovnaký čas, ako lítium-iónová batéria”  tvrdí výkonný riaditeľ SolidEnergy, Čchi-Cchao Hu. „Alebo dokážeme vytvoriť rovnako veľkú batériu, ktorá vydrží dvakrát dlhšie.“

SolidEnergy batéria sľubuje 2,0 ampérov za hodinu v porovnaní s 1,8 ampérmi za hodinu batérie v iPhone 6. To sa môže zdať ako veľmi malé zlepšenie, avšak menšia veľkosť anódy umožňuje aby sa do priestoru kde doteraz vošla iba jedna batéria, zmestili hneď dve z týchto nových batérii.

SolidEnergy plánuje tieto batérie používať v dronoch koncom tohto roka a následne aj v smarthodinkách a smartfónoch. Hu má taktiež za cieľ presunúť sa do výroby batérií pre elektromobily do roku 2018.

Slabá výdrž batérie je jedným z najväčších sťažností v moderných prístrojoch, takže každé jej zlepšenie dokáže nasýtiť spotrebiteľský trh.

Hu pre Nature napísal: “Li-ion batérie už nedokážu uspokojiť smäd po energii v technológiach, dokonca s tými najlepšími inžiniermi sa blížime k teoretickému limitu”.

 

source: iflscience.com

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *