25 mýtov, ktorým by ste nemali veriť

6. septembra 2016

1. mýtus: Slnko je žlté

Ak ste sa niekedy dívali na popoludňajšie slnko, mohlo sa vám zdať žlté, no svetlo ktoré vyžaruje je v skutočnosti biele. Zemská atmosféra medzi Vašim okom a slnkom je to, čo zapríčiňuje zdanie žltej farby. Plyny ohýbajú svetlo v efekte, ktorý sa nazýva Rayleighov rozptyl, čo tiež ovplyvňuje to, že sa nám obloha zdá modrá.

1

2. mýtus: Sahara je najväčšou púšťou na Zemi

Nie všetky púšte musia byť horúce a plné piesku. Stačí ak sú suché a nehostinné. Antarktída zodpovedá tomuto popisu, keďže ročne tu pribudne len 5 cm zrážok a žije tu len veľmi málo zvierat. Antarktída má rozlohu 14 miliónov kilometrov štvrcových oproti 9,4 miliónom Sahary, takže na spodnej časti zemegule sa rozprestiera tá najväčšia púšť.

2

3. mýtus: Astrológia vie predvídať vašu osobnosť a budúcnosť

Nebolo by pekné, ak by ste vedeli čo sa stane zajtra jednoducho z toho, kde boli umiestnené Slnko, planéty a mesiace, keď ste sa narodili? Dôkladne vedecké výskumy astrológie zlyhávajú jedna za druhou. Napriek tomu približne 50% ľudí tomu, čo tvrdí astrológia, aspoň čiastočne verí. Štúdia z roku 1985 v Nature je obzvlášť pozoruhodná. V tomto experimente vedci použili nezaujatý, dvojmo zaslepený protokol a pracovali v spojení s niektorými z najlepších astrológov v USA aby vyskúšali prediktívne schopnosti astrologických znamení. Výsledkom je to, že astrologické predpovede nie sú o nič lepšie ako náhoda.

3

4. mýtus: Ak niekomu voláte, signál sa odrazí od satelitu

Tento mýtus je pravdivý len pri používaní satelitných telefónov, ktoré používa armáda. Mobilný telefón však pracuje iným spôsobom. Mobily vysielajú bezdrôtový rádiový signál, ktorý neustále vyhľadáva z pozemných mobilných veží. V najlepšom prípade satelit môže byt použitý pri telefonovaní na druhý koniec sveta, ale 99% z medzinárodnej komunikácie prechádza podmorskými káblami.

4

5. mýtus: Veľký čínsky múr je jediná človekom vytvorená stavba viditeľná z vesmíru

Veľký čínsky múr nie je jediná človekom vytvorená stavba, ktorú možno pozorovať. Všetko však záleži na tom, kde ste presvedčený, že začína vesmír. Z medzinárodnej vesmírnej stanice, ktorá je vo výške približne 410 kilometrov, možeme vidieť nie len Veľký čínský múr, ale aj mnoho ďalších umelo vytvorených štruktúr. Z mesiaca nemožno vidieť žiadne umelo vytvorené stavby, iba slabú žiaru mestských svetiel.

5

6. mýtus: Gravitácia mesiaca spôsobuje príliv a odliv.

Tento mýtus je polovičná pravda. Na strane Zeme, ktorá je otočená k Mesiacu, gravitácia skutočne ťahá vodu k nemu a spôsobuje príliv. Je to spôsobené miernym ťahom ťažiska Zeme k Mesiacu. Ale na druhej strane Zeme je to iné. Čo spôsobuje príliv tam, je kombinácia odstredivej sily a zotrvačnosti vody z rotácie Zeme, ktorá sa točí rýchlosťou 1670 kilometrov za hodinu. Planéta doslova vrhne vodu smerom k protiľahlej strane mesiaca.

6

7. mýtus: Blesk nikdy neudrie dvakrát na rovnaké miesto

Blesk môže udrieť na rovnaké miesto dvakrát. Niektoré miesta, ako je Empire State Building, udrie blesk viac ako 100-krát za rok.

7

8. mýtus: Zem je dokonalá guľa

Zem rotuje rýchlosťou približne 1670 km/h. Táto zotrvačnosť mierne splošťuje póly a spôsobuje vydutie v oblasti rovníka. Vzhľadom ku globálnemu otepľovaniu a topenia ľadovcov si vedci myslia, že toto vydutie rastie.

8

9. mýtus: Mount Everest je najvyššia vec na Zemi

Najvyššia hora na svete technicky vzato nie je Mount Everest. Mount Everest je najvyššia hora nad morom, ale ak hovoríme o výške od základne až na vrchol, tak najvyššie miesto je na ostrove Havaj – hora Mauna Kea. Everest má výšku 8848 metrov nad morom. Mauna Kea iba 4205 metrov nad morom, ale hora pokračuje dalších viac než 6000 metrov pod hladinu Pacifického oceánu. Po sčítaní je jasné, že hora Mauna Kea je viac než 10 kilometrov vyššia.

9

10. mýtus: Voda vedie elektrinu

Čistá alebo destilovaná voda vôbec nevedie elektrinu dobre. Dôvodom prečo Vás elektrina zasiahne, ak budete vo vode je to, že voda, s ktorou sa stretávame, obsahuje minerály, špiny a dalšie veci, ktoré elektrinu vedú.

10

11. mýtus: „Tmavá“ strana mesiaca

Je jednoduché si pomyslieť, že odvrátená časť mesiaca je stále tmavá, keďže ju nikdy nevidíme. Odvrátená strana Mesiaca ale prechádza rovnakými mesačnými fázami ako jeho druhá strana, ale v opačnom poradí. Ak vidíme, že je mesiac v nove (v tejto fáze nie je Slnkom osvetlená žiadna časť privrátenej strany Mesiaca) je odvrátená strana Mesiaca osvetlená.

11

12. mýtus: Tektonické platne sa pohybujú v dôsledku sopečnej činnosti, ktorá ich tlačí od seba

Okraje starších tektonických platní sú chladnejšie a hustejšie, to ich núti ponoriť sa do plášťa kde sú recyklované. V mieste kde sa dve platne týmto potopením do seba trhnú vzniká oceánsky chrbát. To je spôsob, akým vzniká tektonická platňa – horúca, rastúca skala, ktorá stúpa nahor a vystupuje z natiahnutého slabého miesta. Vulkanická činnosť nie je to, čo ťahá dve dosky od seba.

12

13. mýtus: Prechod cez okraj vesmíru Vás spraví beztiažovými

Väčšina vedcov sa zhoduje, že vesmír začína vo výške 100 km, kde Zemská atmosféra je viac menej vákuum. Prechodom cez túto hranicu sa nestanete bezváhovými. Ak sa nachádzate v zrýchľujúcej rakete, ucítite Zemskú gravitáciu. Keď začnete padať, cítite sa beztiažovými. To je to čo znamená obiehať okolo niečoho: zdanlivo klesať okolo tohto objektu donekonečna. Mesiac okolo Zeme, Zem okolo Slnka, Slnečná sústava okolo Mliečnej dráhy. Padajú do seba v jednom šialenom vesmírnom tanci. Ak ste 250 míľ nad Zemnou, musíte cestovať rýchlosťou 17 500 m/h okolo planéty aby ste zažili kontinuálny voľný pád – presná rýchlosť Medzinárodnej vesmírnej stanice a jej astronautov.

13

14. mýtus: Diamanty pochádzajú z uhlia

Väčšina diamantov nepochádza zo stlačeného uhlia. Namiesto toho, sú uhlík, ktorý je stlačený a zohriaty 145 km pod povrchom Zeme. Uhlie sa nachádza asi 2 míle pod povrchom.

14

15. mýtus: Ľudia v stredoveku si mysleli, že Zem je plochá

Počas raného stredoveku si takmer každý učenec myslel že Zem je okrúhla, nie plochá. Tento mýtus nabral rýchlosť v 19. storočí, v čase keď do popredia vsúpila myšlienka evolúcie – a stretli sa náboženské a vedecké záujmy.

15

16. mýtus: Leto je teplé, pretože Zem je bližšie ku slnku

Keď je na severnej pologuli leto, Zem nie je k slnku bližšie – práve naopak. Planéta je v skutočnosti počas leta v najvzdialenejšom bode od slnka. Teplejšie je kvôli tomu, že Zem je naklonená. Počas jej obežnej dráhy, naklonenie našej materskej planéty dovoľuje slnku zasiahnuť nás viac než zvyčajne.

16

17. mýtus: Blýskanie spôsobuje hrmenie

Blesk je iba prúd elektrónov, ktoré udierajú z oblaku do oblaku alebo zo zeme do oblaku. To premieňa zohriaty vzduch na trubicu plazmy, ktorá je 3-krát teplejšia než povrch nášho slnka. Táto trubica prudko rozťahuje a zmršťuje okolitý vzduch, ktorý vytvára prašťanie a dunenie – ale nie sám tok elektrónov.

17

18. mýtus: Pás asteroidov je nebezpečný

Filmové scenáre s kozmickými loďami lietajúcimi skrz husté pole rozhádzaných a zrážajúcich sa skál sú výmysel. Pás asteroidov – oblasť medzi 320 až 480 miliónov km od slnka – je neuveriteľne osamelá a pustá ničota. V skutočnosti, ak by ste zobrali všetk asteroidy z tejto oblasti, vážili by asi 4% hmotnosti Mesiaca.

18

19. mýtus: Mesiac je veľmi blízko pri Zemi

Môže sa zdať, že Mesiac je tak blízko až ho môžete dosiahnuť a zobrať. V skutočnosti Mesiac obieha vo vzdialenosti 385 000 km od Zeme. Ak by ste mohli nasahnúť na Boeing 747 a plaviť sa k Mesiacu plnou rýchlosťou, cesta by trvala asi 17 dní.

19

20. mýtus: Vajce môžete vyvážiť iba počas jarnej rovnodennosti

Je možné postaviť vajce na jeho vrchol počas ktoréhokoľvek dňa cez rok – nie iba cez jarnú rovnodennosť. Tento trik vyžaduje dobre štruktúrovanú škrupinu a zručnú ruku.

20

21. mýtus: Jadrová zbraň by zneškodnila asteroid

Zostrelením asteroidu by sa nevyparili všetky časti kameňa. Väčšina asteroidov sú hromady sutín, takže silný výbuch by zrejme len rozbil všetko spojené. Možno by to bol dobrý nápad na záchranu planéty – Avšak niektorí výskumníci si myslia, že dobre cielený, chytro dizajnovaný jadrový útok, by mohol ožiariť povrch asteroidu, roztaviť niektoré skaly a vystreliť plyny, ktoré by pokračovali asteroidom.

21

22. mýtus: Nič nie je rýchlejšie než svetlo

Nesprávne vo viacerých stupňoch. Kým svetlo sa môže pohybovať bez prekážok rýchlosťou 299 792 458 metrov za sekundu vo vákuu, spomaľuje, keď prechádza cez rôzne substancie. Napríklad, svetlo sa pohybuje o 25% pomalšie cez vodu a o 59% pomalšie cez diamant. Častice ako elektróny, neutróny a neutríny môžu v týchto materiáloch predbehnúť fotóny svetla – aj keď prichádzajú o energiu radiáciou, keď to robia. A čo svetlo vo vákuu? Dokonca aj vtedy, rozširujúca sa štruktúra priestoru raz predbehla rýchlosť svetla počas Veľkého tresku a fyzici si myslia že červie diery a kvantové splete by mohli byť schopné pohybovať sa taktiež rýchlejšie.

22

23. mýtus: Vákuum vesmíru je chladné

Keď ste v úplnej tme v najchladnejšom mieste v známom vesmíre, vákuum vesmíru môže dostiahnuť teplotu – 270°C. Brr! Ale v slnečnom svetle blízko Zeme môže teplota hojdať na vriacich 120°C. To je dvôvod prečo astronauti nosia biele reflexné skafandre.

23

24. mýtus: Enrico Fermi vymyslel „Fermiho paradox“ o mimozemšťanoch

Fyzik Enrico Fermi sa raz opýtal: „Kde sú všetci?“ po tom, čo uvidel v New Yorkeri karikatúru predstavujúcu lietajúci tanier. Ale Fermi sa v skutočnosti pýtal, či je možné cestovať medzi hviezdami – nie na samotnú existenciu mimozemšťanov. Fermiho paradox, ktorý skúma rozpor, že inteligentní mimozemšťania sú nevyhnutní ale my sme ich nevideli tvorí otázku ich existencie. A Fermi túto prácu neurobil. Astronóm Michael Hart a fyzik Frank Tipler, boli tí, ktorí rozpracovali túto myšlienku v 70tych a 80tych rokoch 20. storočia. „Fermiho paradox možno lepšie nazvať Hartov-Tiplerov argument proti existencii technologických mimozemšťanov, čo však neznie dosť autoritatívne ako starý názov, avšak zdá as byť pre všetkých spravodlivejším.“ napísal astronóm Robert H. Gray.

24

25. mýtus: Existujú tri fázy látok: Pevná látka, kvapalina a plyn

Zabudli ste na jednu veľkú: Plazma. Je ľahké predpokladať, že pevné látky sú najviac zastúpenou formou hmoty vo vesmíre, pretože žijeme na obrovskej skale. Ale plazmy je oveľa viac: hviezdy, vrátane Slnka, sú obrovské gule žiariacej plazmy. Existujú aj ďalšie čiastkové fázy látok, avšak pevné, kvapalné, plynné a plazma sú najčastejšie.

25

Zdroj: IFLScience.com

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *