Lekári zistili, ako ovplyvniť regeneráciu rán na tvorbu kože namiesto zjazveného tkaniva

27. januára 2017

20785611_ml

Mnohé zvieratá, od obojživelníkov po ryby, dokážu prirodzene regenerovať stratené tkanivá. U človeka je tento proces trocha viac zložitejší. Vedci však teraz možno našli spôsob ako ovplyvniť rany, aby sa neliečili ako zjazvené tkanivo, ale ako regenerovaná koža.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa z rán tvoria jazvy, je typ buniek, ktoré sa vyvíjajú na poškodenom mieste. Sú známe ako myofibroblasty, nachádzajú sa tesne pod povrchom sliznice na mnohých častiach tela a pri liečení pomáhajú posilniť ranu tvorbou kolagénových vláken. Práve tento kolagén, ktorý sa pridáva k jazvovateniu je zodpovedný za deformáciu pokožky.

586365916

Počas hojenia rán sa taktiež nevyvinú vlasové folikuly, čo prispieva k tomu aby sa zjazvené tkanivo odlišovalo od normálnej zdravej kože. To bol jeden z faktorov, ktorý zaujal výskumníkov hľadajúcich nové spôsoby na pozmenenie hojenia rán. Zistili, že ak by hojace sa tkanivo dokázalo vytvárať vlasové folikuly, viedlo by to k tvorbe tukových buniek z myofibroblastov, a teda k prevencii hlavného jazvovatenia.

„Zvyčajne boli myofibroblasty považované za neschopné stať sa iným typom buniek,“ vysvetľuje George Cotsarelis, ktorý je spoluautorom štúdie uverejnenej v časopise Science. „Ale naša práca dokazuje, že môžeme ovplyvňovať tieto bunky, a taktiež, že môžu byť efektívne a trvalo prevedené na tukové bunky.“

Tím už našiel faktory nevyhnutné pre rozvoj folikulov, ku ktorým dochádza pomocou signálnych dráh jednotlivých proteínov. Taktiež zistili, že vývoj tukových buniek (adipocytov) si vyžaduje nové chĺpky, aby sa vytvorili ako prvé a folikulov, ktoré sú ovplynvnené touto transformáciu vysielaním signálu vo forme faktora známeho ako morfogenetický kostný proteín (BMP – Bone Morphogenetic Protein).

what-your-skin-says-about-your-health

„Výsledky ukazujú, že máme okno príležitosti ako ovplyvniť regeneráciu tkanív po zranení,“ hovorí Maksim Plikus, ktorý štúdiu viedol. Ale výskum nemá vplyv len na hojenie rán. Strata tukových buniek je spoločná pre celý rad ďalších stavov a ak by sme prišli na to ako ich doplniť, mohlo by to mať zásadný význam. Mnoho spôsobov liečby pre HIV, napríklad vedie k strate tuku, ako aj prispeva k procesu starnutia tým, že má za následok hlboké vrásky.

Zdroj: IFLScience.com

Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *