Dlhý spánok je rovnako zlý ako jeho nedostatok

Prebudenie po krátkom spánku nie je najpríjemnejší pocit. Nielenže je vstávanie z postele porovnateľné s prechádzkou po žeravých uhlíkoch, ale taktiež ako je od vás očakávané vôbec niečo robiť počas dňa po 5 hodinovom spánku? Takže, nasledujúcu noc si odstránite všetky plány na večer aby ste sa ubezpečili, že si doprajete viac než odporúčaných 8 hodín spánku. Ráno zvoní budík, vy sa vykotúľate z postele a… ste unavený rovnako ako včera. Tu jednoducho nemôžete vyhrať.

Dlhý spánok sa zdá byť ideálnym, ale môže byť rovnako škodlivý pre náš spánkový cyklus ako nedostatok spánku. Teraz možno rozmýšľate, čo je považované za dobrý spánok? Koľko spánku človek potrebuje sa líši od človeka k človeku a závisí to od veku ako aj iných faktorov. Hoci dlhý spánok so sebou nenesie rovnako závažné zdravotné riziká ako nedostatok spánku, pravidelný dlhý spánok môže byť dôkazom fyzických a duševných zdravotných komplikácii.

sensory-alarm-clock-sensorwake0116

Ako nás dlhý spánok ovplyvňuje?

Podobne ako málo spánku, tak aj jeho nadbytok zametie s naším cirkadiánnym rytmom – 24-hodinový cyklus, ktorý je poháňaný našimi biologickými hodinami a má za následok fyzické, mentálne aj behaviorálne zmeny. Ak spíme dlhšie než zvyčajne, nevedomky tým zhodíme náš pravidelný denný rytmus. Pocity ako sú letargia, únava a ospalosť pochádzajú zo spánkového cyklu, ktorý nie je v poriadku a naše telo netuší koľko je hodín – niečo ako jet leg.

Ľudia, ktorí spia dlho môžu zažívať veľa vedľajších účinkov ako sa ich telo snaží synchronizovať so správnym časom. Napríklad niektoré výskumy ukázali, že ľudia, ktorí spia dlho sa sťažujú na bolesť hlavy počas celého dňa. Výskumníci uvažujú o účinku dlhého spánku na niektoré neutotransmitery v mozgu, predovšetkým na serotonín. Ďalšie potencionálne vedľajšie účinky sú bolesti spodnej časti chrbta, mŕtvica, diabetes a ochorenia srdca.

Prečo spíme dlho?

Niekedy je dlhý spánok výsledkom dlhého týždňa. Inokedy môže byť znakom väžnejších zdravotných komplikácii. Ležanie v posteli po celý deň môže byť prezrádzajúcim znakom depresie, alebo môže byť spôsobené liekmi, alkoholom, respektíve ich kombináciou. Niektorí ľudia trpiaci syndrómom obštrukčného spánkového apnoe – závažným stavom, ktorý spôsobuje, že osoba prestáva opakovane počas noci dýchať – si vyžadujú viac hodín spánku v dôsledku jeho prerušovania.

Ľudia, ktorí opakovane spia dlho môžu trpieť hypersomniou – keď sa dlhý spánok stáva zdravotným problémim. Títo ľudia sa často cítia počas dňa unavení a to aj po tom, čo spali celú noc. Neustály pocit únavy ich núti aby si odpočinuli aj v nevhodnom čase. To tiež vedie k radu vedľajších účinkov, vrátane úzkosti, podráždenosti, nedostatku energie, straty chuti do jedla a dokonca k strate pamäti.

shutterstock_69637735_Medium

Ako sa môžeme pred dlhým spánkom udržať?

Našťastie pre ľúdí, ktorí spia príliš veľa, existuje celé spektrum možností na riešenie ich spiacej dilemy:

  1. Ak užívate akékoľvek lieky, ktoré spôsobujú ospalosť, poraďte sa so svojim lekárom a prestaňte ich užívať.
  2. Vystavenie sa svetlu a tme je nevyhnutné pre náš cirkadiánny rytmus. Nechajte ranné slnko presvitať a urobte ho svojím druhým budíkom.
  3. Keď už hovoríme o budíkoch, dajte si ten svoj mimo dosah vašej ruky. Vstanie z postele na odloženie budíka vám môže poskytnúť výbuch energie.
  4. A čo je najdôležitejšie, založte si plán spánku a držte sa ho. Dokonca aj počas víkendu. Dlhý spánok počas soboty a nedele znamená problémy s prebúdzaním sa v pondelok.

woman-waking-up-motivated

Zdroj: IFLScience.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *