Extrémne bizarné fóbie, o ktorých ste nepočuli

Agyrofóbia

Agyrofóbia je strach z prechádzania cez ulice, diaľnice a ďalšie cestné komunikácie. Pre ľudí trpiacich agyrofóbiou je veľmi ťažké žiť pohodlne v meste. Názov pochádza z gréckeho slova gyrus, čo znamená otáčať sa alebo víriť. Fóbia zahŕňa niekoľko kategórií, kde sa trpiaci môžu báť širokých ciest, jednosmerných ciest a prechádzanie aj cez riadené križovatky. Táto fóbia je považovaná za nezávislú od strachu z automobilov.

Mageirocofóbia

Neobvyklý strach z varenia je nazývaný mageirocofóbia. Slovo pochádza z gréckeho slova mageirokos, čo označuje človeka zručného vo varení. Táto porucha môže byť veľmi nepríjemná a viesť k nezdravému stravovaniu ak človek žije sám. Trpiaci sa môže cítiť zastrašene pri ľuďoch, ktorí sú šikovní vo varení a toto zastrašovanie a pocit nedostatočnosti je pravdepodobne pre mnohých hlavnou príčinou fóbie.

Pediofóbia

Pediofóbia je iracionálny strach z bábik. Táto fóbia sa nevzťahuje len na tie strašidelné, ale na všetky bábiky. Táto fóbia môže zahŕňať aj strach z robotov a figurín, čo môže znepríjemniť nakupovanie. Pediofóbia by sa nemala zamieňať s pedofóbiou alebo pediafóbiu čo znamená strach z detí. Sigmund Freud veril, že táto porucha vznikla zo strachu, že bábika ožije.

Deipnofóbia

Všetci musíme pripustiť, že niektoré konverzácie môžu byť nepríjemné, sú však ľudia, ktorí sa desia predstave rozprávania sa s inou osobou pri jedle. V minulosti boli prísne pravidla etikety pri jedle, ktoré napomáhali osobe trpiacej týmto problémom riešiť tieto situácie. V dnešnej spoločnosti, sú tieto pravidlá už dávno zabudnuté. Je možné, že viac kontrolovaný charakter osláv môže byť čiastočne za touto fóbiou.

Eisoptrofóbia

Eisoptrofóbia je strach zo zrkadiel, presnejšie strach z kontaktu s duchovným svetom zrkadla. Ľudia trpiaci touto fóbiou zažívajú úzkosť aj keď si uvedomujú, že ich strach je neodôvodnený. Tento strach je často zakotvený v povere, že rozbité sklo im prinesie nešťastie, alebo že pri pohľade do neho sa ocitnú v nadprirodzenom svete vo vnútri zrkadla.

Demonofóbia

Demonofóbia je abnormány a neustály strach z nadprirodzených bytostí. Títo ľudia veria, že existujú bytosti, ktoré sa voľne potulujú a chcú napáchať škody. Demonofobici si uvedomujú, že ich strach je neprimeraný a iracionálny. Napriek tomu sa dostávajú do úzkostí ak sa o démonoch čo i len hovorí alebo ak sa ocitnú sami v tmavom lese, či dome.

Pentherafóbia

Zo všetkých fóbií na tomto zozname, je pentherafóbia pravdepodobne najčastejšia. Je to strach zo svokry. Väčšina vydatých ľudí, má niekedy veľký strach zo svokry. Tento strach je bežný najmä v západnej spoločnosti a často sa to objavuje ako forma zábavy vo filmoch. Z mnohých možných liečebných metód je najčastejšie zvolený rozvod. Príbuznou fóbiou je novercafóbia, čo je strach z nevlastnej matky.

Arachibutyrofóbia

Veľmi neobvyklá ale dobre známa fóbia z arašidového masla, ktorej sa dá pomerne ľahko predísť a to tak, že si ho nebudeme  kupovať. Ak máte dieťa, ktoré je nútené jesť arašidové maslo každý deň, môže mu to spôsobiť dokonca traumu. Ľudia trpiaci touto fóbiou tvrdia, že ak sú blízko arašidového masla, začnú sa nadmerne potiť, ich telo sa dostáva do kŕča a podnebie úst ich začne svrbieť.

Cathisofóbia

Cathisofóbia je strach zo sedenia. Táto porucha môže byť vyvolaná čiastočne aj hemoroidmi, no v iných prípadoch to môže byť v dôsledku sedenia na ostrých alebo bolestivých predmetoch. Niekedy je strach zo sedenia spôsobený trestami v škole, alebo to môže byt prepojené s inou fóbiou ako sedenie pred vplyvnými ľuďmi. Cathisofóbia je charakterizovaná potením, úzkosťou a ťažkým dýchaním.

Automatonofóbia

Automatonofóbiu môžeme voľne definovať ako strach z voskových figurín, humanoidných figurín, alebo iných figúr pripomínajúcich ľudí. Iba zriedka sa strach vyvinie do zrelej fóbie, avšak je relatívne bežné zažiť váhanie alebo nervozitu pri stretnutí s týmito figúrami. V súčasnosti nie je presne známe čo túto fóbiu spôsobuje. Môže to byť však kvôli našim vrodeným očakávaniam ohľadom ľudského správania sa.

Zdroj: Listverse.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *