Najlepšia letná dovolenka #1

Pre mnohých, túžba cestovať vrcholí, keď sa priblíži leto. A s toľkými destináciami, ktoré môžete zažiť počas teplého počasia a dlhších dní, je ťažké vybrať, ktorý výlet je pre Vás ten pravý. Snáď využijete tento zoznam na naplánovanie Vašej dokonalej dovolenky.

NEW YORK

Svieže, kozmopolitné, preplnené, neustále sa vyvíjajúce… Veľké jablko spája veľkú mestskú nádheru so šarmom malého mesta. Uprostred kultúrnych pamiatok Gothamu a vysokých mrakodrapov zažijete živú kultúru, ktorá preniká každou z charakteristických štvrtí mesta. Od udávačov trendov v East Village a Brooklyne, až po indie butiky, kultové pekárne a trendy kaviarne. Pozrite si regály elegantných obchodov, ktoré lemujú Fifth Avenue, obdivujte umelecké zbierky v spoločnosti MoMa a Met, zachyťte nezabudnuteľnú show na Broadwayi alebo sa najedzte v najnovších reštauráciách.

Ako najľudnatejšie mesto v USA – New York si vyžaduje vytrvalosť v popredí jedál, módy a umenia. Ale nedovoľte, aby vás šialenstvo a zvuky Veľkého jablka zastrašovali od nasiaknutia jeho majestátnosti. Prejdite sa cez betónovú džungľu a zistite, ako sa rozžhavené taxíky ženú rušnými blokmi, pomedzi rýchlonohých chodcov prechádzajúcich po ceste do markíz a módnych koktailových barov a neónovými svetlami Times Square, ktoré blikajú každú hodinu. Napriek tomu vás mestské blikajúce svetlá a chaotické rohy pozývajú, aby ste využili každú minútu z New Yorku, preskúmali každú enklávu a vytvorili si vlastné mestské dobrodružstvo. Existuje nekonečné množstvo spôsobov, ako tráviť svoj čas v meste, ktoré nikdy nespí, ale predtým, než odídete, zastavte sa a rozhliadnite sa – to, čo tu je dnes, môže byť zajtra premenené na niečo väčšie a lepšie.

Dokonca aj keď nie ste fascinovaný mrakodrapmi a pamiatkami mesta, budete ohúrený jeho rozkvitajúcimi umením, jedlom, módou a nočným životom. Vaše ráno môžete stráviť prehliadaním dizajnových stojanov Fifth Avenue a poobedie zachytením úchvatných výhľadov na mesto z vrcholu Rock Observation Deck. Alebo ak ste milovníkom umenia, môžete obdivovať pozoruhodné diela na displeji v Met a Guggenheimu predtým, než si pochutnáte na etnickom jedle v Čínskej štvrti alebo Malom Taliansku. Ak Vám ešte zostane nejaká energia (a hotovosť), nenechajte si ujsť príležitosť uloviť vstupenky na cenami ovenčenú Broadway show alebo si odskočiť na jeden zo skromných strešných barov a jazzových klubov osvetľujúcich Meatpacking District po zatmení.

PARÍŽ

Mesto svetiel každoročne naplnia milióny návštevníkov nezabudnuteľnou atmosférou. Samozrejme, božská kuchyňa a obrovské umelecké zbierky si tiež zaslúžia uznanie. Pokojná rieka Seina preteká mestom, lemovaná významnými múzeami, storočnými kostolmi a blokmi architektúry rokokového a neoklasického dizajnu, ktoré sú ďalej rozširované kaskádovými stromami a žiariacimi uličnými lampami. Dláždené chodníky Seiny a elegantné mosty sú okorenené nepredstaviteľne elegantnými Parížanmi, pravdepodobne na ceste na trh, kaviareň alebo do kina.

Obsahujúc múzeá svetovej úrovne, módu, kuchyňu a atmosféru jemu vlastnú, Paríž je tiež mestom “mnohých nádher”, ako spomína Ernest Hemingway vo svojich pamätiach “Pohyblivý sviatok”. Navštívte obľúbené Musée d’Orsay, nakupujte u najväčších dizajnérov na Champs Élysées alebo navštívte butiky v Le Marais, užijte si pohľad z vrchu Eiffelovej veže alebo dokonca plánujte výlet do Versailleského paláca. Ale nenechajte si ujsť jednoduché potešenie z kľukatenia sa nádherných arrondissementov (mestských obvodov), alebo taktiež občerstvenia na pouličných palacinkách.

Ak ste v Paríži prvýkrát, budete pravdepodobne chcieť stráviť nejaký čas na svetovo preslávenej Eiffelovej veži, v Louvri a Notre-Dame, ale nenechajte si ujsť ďalšie významné mestské šperky, ako napríklad Musée d’Orsay, Luxemburské záhrady alebo Le Marais. Neexistuje žiaden spôsob ako všetko skĺbiť dohromady – turné múzeí, nákupy, skúmanie mestských štvrtí, návšteva opery – takže si naplánujte svoj vlastný plán cesty, skĺbte dohromady skupinové prehliadky blízkych atrakcií a uvidíte Paríž podľa vašich predstáv.

AMSTERDAM

Neverte všetkému, čo ste o Amsterdme počuli. Áno, toto holandské mesto má laxný pohľad na ženy, ktoré sa snažia podnikať vo štvrti Red Light, a “kaviarne”, ktoré predávajú neortodoxný druh bylín klientele fajčiacej tabak alebo marihuanu, ale tieto popisy iba škodia povrchu. V určitom okamihu, počas vynikajúceho indonézskeho jedla, potulkách popri kanáloch sledujúc západ slnka alebo výletov cez butiky Nine Little Streets, zistíte – ako mnoho cestujúcich pred vami -, že Amsterdam v sebe ukrýva oveľa viac, než by ste si mohli myslieť.

A hoci mestské voľné zákony týkajúce sa zlozvykov priťahujú vysokoškolákov, hlavne mužský dav, Amsterdam je tiež ideálnym miestom pre romantický útek vo dvojici alebo vzdelávacie exkurzie s deťmi. S atrakciami, ktoré sa pohybujú od bicyklovania pozdĺž bludiska kanálov až po pamäti holokaustu očami Anny Frankovej; od preskúmania vírivého expresionizmu Vincenta van Gogha k leňošeniu v expanzívnom Vondelparku, Amsterdam vyhovuje rôznym chúťkam cestujúcich.

Amsterdam ponúka oveľa viac než zlozvyky, ako je Van Goghovho múzeum svetovej triedy, Rijksmuseum a nákupy na Nine Little Streets. Rodiny môžu navštíviť Vondelpark a NEMO Science múzeum, zažiť rodinnú jazdu na bicykli alebo vpadnúť do Amsterdamskej lásky k palacinkám. Ale samozrejme si nenechajte ujsť párty kaviarní, gay barov, nočných klubov a podobne.

FLORENCIA

Toto malé mesto, ktoré je ukryté v toskánskych kopcoch, odráža dlhý tieň histórie. Prameňmi renesancie, Florencia chránila silnú rodinu Mediciovcov a inšpirovala umelcov ako Michelangelo (David) a Brunelleschi (Duomo). Ak by nebolo módnych Talianov a elegantných obchodov lemujúcich Via Tornabuoni, možno by ste si mysleli, že ste cestovali späť v čase do 14. storočia. Renesančné umenie však nie je jediným dôvodom na to, aby ste sem prišli: navštívte Florenciu kvôli nádherným západom slnka, jeho talianskej kuchyni a bezkonkurenčnému romantickému šarmu.

Atrakciami Florencie sú z veľkej časti umenie – od diel visiacich v Uffizi a Galérii dell’Accademia k architektúre Duomo a Palazzo Pitti. Ale všetka krása nie je zachytená len na kameňoch a plátne; vstúpte do zelenajúcich sa Boboli záhrad, prechádzajte sa po Arno a cez Ponte Vecchio alebo sa prejedzte cestou cez kaviarne Firenze, gelato obchody a ristorantes (reštaurácie).

BARCELONA

Barcelona je spojením oboch – autentickej histórie a divokej bizarnosti. Od stromami obkoleseného Las Ramblas až po úzke uličky Barri Gòtic; od pobrežných nočných klubov až po desiatky posvätných kostolov a katedrál v meste, toto mesto pri mori priťahuje všetky typy návštevníkov: rodiny, dobrodruhov, páry, turistov s batohmi, milovníkov kultúry – a mnohých ďalších – s takmer ohromujúcou rozmanitosťou vecí, ktoré tu môžete zažiť. Mohli by ste zostať niekoľko dní, ale je pravdepodobné, že budete potrebovať celý týždeň na jej preskúmanie.

Barcelona (kde je aj pláž rušná) je naozaj kozmopolitné mesto, ktoré dostane všetku pozornosť. Väčšina aktivít sa točí okolo Las Ramblas, série úzkych ulíc a alejí, ktoré sú plné reštaurácií, nočných klubov a energických trhov pre chodcov. Ale mali by ste si tiež prehliadnuť majstrovské diela Antoniho Gaudího; Gaudí je zodpovedný za miesta ako sú Parc Güell, Casa Batlló a La Sagrada Familia. A taktiež by bolo absurdné vynechať eklektickú nákupnú scénu a vynikajúce regionálne jedlo a víno. Už chápete prečo navrhujeme týždennú dovolenku?

Barcelona má niektoré z najjedinečnejších a najinšpiratívnejších architektúr na svete, takže prehliadka mestských parkov, múzeí a kostolov je nevyhnutná. Nebudete si chcieť nechať ujsť Gaudího Casa Batlló, La Sagrada Familia a Parc Güell. Neskôr si oddýchnite na nábreží s chladnou cervezou (pivo) alebo pohárom Cavy, sprevádzaným nejakým tapas a popritom si celý čas vychutnávajte malebný výhľad na Stredozemné more. Po krátkej sieste odporúčame, aby ste vyskúšali nočný život v Las Ramblas.

Zdroj: Travel.USNews.com

2 thoughts on “Najlepšia letná dovolenka #1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *