Plány prvého „Plávajúceho mesta“ na svete

Niekedy ríša sci-fi a fantasy, avšak teraz sa futuristické bývanie nezadržateľne blíži k reálu. V čase keď existujú hoverboardy a samoviazacie tenisky (a možno do konca roka aj lietajúce autá), sa podľa všetkého stane ďalší futuristický objekt realitou.

Plány prvého „plávajúceho mesta“ na svete, boli odhalené kalifornskou spoločnosťou Seasteading Institute, ktorá podpísala zmluvu s vládou Francúzskej Polynézie o začatí stavby v Pacifiku v priebehu ďalších dvoch rokov.

content-1484741529-floating-city-2

Inštitút Seasteading pracuje na koncepcii nazývanej „permanentné, inovatívne spoločenstvo plávajúce na mori“ posledných päť rokov a medzitým hľadá hostiteľskú krajinu na testovanie. Skupina sa zaujíma o sociálny aspekt nového druhu polozávislej komunity, ktorú taktiež vnímajú ako ideálnu možnosť na vyskúšanie nových spôsobov prevádzkovania spoločnosti.

„To, čo nás zaujíma je spoločenská voľba a vlastnenie miesta, kde môžeme vyskúšať veci, ktoré predtým nikto neskúsil,“ vysvetlil Randolph Hencken, výkonný riaditeľ ústavu. Hoci predsa pripustil „nemyslím si, že to bude v prvých prevedeniach radikálne.“

Vláda Francúzskej Polynézie a vyše 100 drobných ostrovov Pacifiku, vyjadrili záujem o tento projekt, keďže stúpajúca hladina mora je pre nich veľmi reálnou hrozbou a permanentné plávajce mesto by mohlo byť inovatívnym spôsobom ako sa s budúcim posunom vysporiadať.

content-1484741813-ship

Avšak, špecifikovali dva ciele, ktoré musí projekt preukázať predtým, než môžu plány pokračovať: Mesto musí prosperovať z miestneho hospodárstva a musí preukázať, že je šetrné k životnému prostrediu. Ak tieto podmienky môžu byť splnené, bude návrh zákona vypracovaný v budúcom roku a výstavba by mala začať v roku 2019.

Zatiaľ sú plány predovšetkým umelecké interpretácie a počítačovo generované návrhy, ako by tieto mestá mohli vyzerať, avšak plán pre každú plávajúcu komunitu zahŕňa zdravotnícke zariadenie, medicínske výskumné pracovisko, akvakulturálne farmy a trvalé energetické rastliny.

content-1484741586-floating-city-3

Konštrukcia je založená na pláne plávajúcich plošín, ktoré môžu byť upravované podľa potrieb každého mesta. Platformy budú vyrobné zo železobetónu a budú schopné podporovať trojposchodové budovy ako sú úrady, byty a hotely až 100 rokov. S 250 až 300 obyvateľmi na začiatok, by toto mesto stálo okolo 167 miliónov dolárov.

Whether it really will be feasible remains to be seen, but you can’t fault the institute for its imagination or the French Polynesia for attempting to address the future threat to its people now. We’ll be keeping an eye on how this develops.

Či sa tento projekt skutočne uskutoční sa ešte uvidí, ale určite nikto nemôže kritizovať inštitút pre jeho predstavivosť ani Francúzsku Polynéziu za pokus o riešenie budúcej hrozby pre ich obyvateľov.

content-1484741859-floating-city-5

Zdroj: IFLScience.com

3 thoughts on “Plány prvého „Plávajúceho mesta“ na svete

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *